list

Blog Maceram - Kişisel Blog Yazmak

Blog Maceram - Kişisel Blog Yazmak

Blog - Blogger

Sıradan bir gün ve bir türlü ısınmayan İstanbul havası... Haziran ayının ortası... Uzay-zanman içerisinde kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya devam eden biz insan ırkı, biliyorum kendi sonumuzu hazırlıyoruz. 

Aslında düşünmeye ve yazmaya ilkokul yıllarında başladım. Evrenin derinliklerini merak etmem beni evren, kuantum fiziği felsefesi, astronomi hakkında popüler bilim kitapları okumaya itti. Yine Tanrı inancı ve Tanr'nın olup olmadığı fikri ilk okul 4. sınıftayken zihnimdeki en önemli soruydu. Bunun için de ilerleyen zamanlarda okudum araştırdım ve kedni kararımı verdim. Tabii ki yazdım, sayfalar dolusu. Bazen etrafımda gördüğüm her şeyi yazdım. Onlarca defter bitirdim.

Sonraları bir blog açmaya karar verdim. Yazdıklarım kapalı kapaklar altında, nemlenmiş A4 kağıtlarında, solgun mürekkep renkleri ile silineceği günü beklememeliydi. İlk olarak Yahoo'nun Geocities ile bir şeyler yapmaya çalışıyordum. Sonra tekrar tekrar denemeler ve hepsinin sonunda bir memnuniyetsizlik... WP, Bedavasitem (tr.gg), blogcu, Desenblog...

21 Aralık 2009 günü  Bir tavsiye üzere hemen Desen Blog ile tanıştım. bütün içeriğimi oraya taşıdım ve diğer blog sayfalarım ile ilişkiyi kestim. Aynı gün www.mustafasonmez.com ve net alan adını da aldım ve yeni bloglamalara başladım. Fakat ücretli ve yetersiz ve hiçbir özelliği olmayan blog servisi olan eski blogum Flash arayüz ile "beni bırak" der gibiydi. Sonunda Blogger'a taşıdım bütün kayıtlarımı. 

Çok basit bir öykü oldu biliyorum. Aslında hayatın belki de zihnimdekilerin bir öyküsü bu blog. Müziklerin bir rüzgâr gibi düşüncelerimizi kendi benliğimizden alıp başka diyarlara götüren tınıları ile yazıların, şiirlerin, içimden geldiği gibi dökülen cümlelerin bir tezgahıdır bu blog. Düşüncelerimi hep bu şekilde buna benzer kelimeler ile ifade ediyorum.

Anıları bir fotoğraf kâğıdına çoğu zaman zihnimizin derinliklerinde tozlandırmak gibi yaşam da eğer sabit bir yerde durup kalırsa tozlanır ve uzaklaşır hayattan. Hayata ne kadar yakınız? Kendimize ne kadar yakınız? İşte bir blog ve kendime yakın gördüğüm her şeyi "kaydetme" olanağı beni kendime yaklaştırdı. Artık okuduğumu, gördüğümü, duyduğumu yaşama dair "kaydetmeye" değer gördüğüm ne varsa web sitemin boş sayfalarına kaydederek, bir öykü yazmak istedim. Neden blog yazdığımı ayrıca burada dile getiriyorum.
Zaman 14 milyar yıllık bir ağırbaşlılıkla; insanlık da -kendi tarihlendirmesine göre- 2000'li yıllarda ilerlemeye devam ediyor. Ben ise hayata dair kayıtları blog sayfama düşüyorum.
Biliyorum denizde bir su damlası bile değiliz. Ama insan düşündüğü zaman bir okyanus olabiliyor. Şimdilik bu öykü devam ediyor. Bilinmez ömür dediğimiz şey ne zaman biter? Bu evrendeki öykü bitse bile, bir yerlerde devam edecek bu hayat...

Mustafa Sönmez © 

Orijinal içeriktir.

 1. Mustafa öncelikle beni kırmayıp mime cevap verdiğin için çok çok teşekkür ederim. senin hikayen de çok güzelmiş fakat bence Allah'ın varlığını fazla sorgulamamak gerek diye düşünüyorum tabiki sorgulayacağız ama çok fazla değil ,diye düşünüyorum tabi herkesin düşüncesine saygı duyuyorum. Sende hep diğer blog servislerini denemişsin ama sende en son benim gibi Blogspot ile tanışmışsın bir kez daha anladım ki Blogspot gerçekten çok iyi , tekrar teşekkür ediyorum mustafa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog yazarları gerçekten de kendilerine hitap eden blog servisini buluncaya kadar epey uğraşıyorlar. Türk malı yani yerel blog servisleri bildiğin bol hıyarlı az yoğurtlu sıcak cacık gibiler. Blogger bana göre en kullanışlı ve en sağlam blog sistemi. Kişisel blog için en ideali.

   Bilim felsefesi ya da fizik ya da insanlığın en çok sorduğu sorulardan biri Tanrı inancı olunca teoloji konuları da işin içine girince konuyu enine boyuna araştırmak gerekiyor ki zaten herkesin araştıracağı ya da kafa yoracağı konular değil, meraklısına göre değişiyor.

   Blog yazmak kişisel bir aydınlanmanın eseri bence. Aydınlık Bloglar adındaki yazımı yayına alınca okumanı isterim. Bu arada seçtiğin konu her blog yazarının blogunun bir köşesinde durması lazım.

   Sil
 2. "Bilinmez ömür dediğimiz şey ne zaman biter?" dediniz ya," ömür, bir uzun kavağın gölgesinden geçene kadarmış " diyorum.

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara