list

Blog Nasıl Yazılır ve Sayfa Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Blog Nasıl Yazılır ve Sayfa Düzeni Nasıl Olmalıdır?


Blogger Blog Nasıl Açılır
Blogger blog  yazmanın en kolay yolu olarak nitelendirilen bir sistem. Ek bilgi ve hiç bir sunucu vs. gerektirmeden hızlı bir şekilde blog yamaya başlayabilirsiniz. Tabii ki internet bir blog çöplüğü halinde.  Kopyala yapışır siteler ya da karmaşık bir şekilde belli bir düzeni olmayan Zombi bloglar blog âleminde bol bol mevcut. 

Öncelikle blog yazmaya başlamadan önce mutlaka bir yol haritası oluşturmalısınız. Blog içeriği ne olmalı? Bu sorunun cevabı sizin kişisel becerilerinize bağlı. Çok iyi resim çizer ve bu yeteneğiniz doğrultusunda bir blog yazarları olursunuz. Ya da benim gibi yaşamın güzel hallerini ve kendinize dair halleri blog ile günceler halinde yaşama bir NOT bırakırsınız. 

Blog içeriği kadar blog düzeni de çok önemli. İlk başta kesinlikle simetri sorunu olmayan bir blog şablonu kullanın. Yani son yayınlar aşağı doğru uzarken sidebar kısa kalmamalı.  Yani blog ana sayfası simetri içinde olmalı. Çok fazla kalabalık modül ile widget blog kabalaşmamalı. Menüleri blog ziyaretçileri gezerek bütün yayınlara ulaşabilmeli bu nedenle ilgi çekici başlıklar kullanın. Sidebar için ilgi çekici yayınları  öne çıkarmak çok iyi olacaktır. 

En önemlisi yazı fontu, rengi ve yazı hizalama ve font büyüklüğüdür. Bütün yayınlarda aynı sayfa düzenini kullanmak blogu gezen ziyaretçiler için daha düzenli bir sitede zevkle dolaşmalarını sağlayacaktır. Bağlantı font rengi, başlıklar, paragraf düzeni en önemlileri. Ben bütün yayınlarda paragraf için "her iki yana yasla" düzenini kullanıyorum. 

En önemlisi de dil bilgisi ve yazım kurallarıdır. Kesinlikle Türkçe yazım kurallarına uymalısınız. Yazar olmak kolay bir iş değil...  Yazım kuralları ve dilimizi doğru kullanmak ziyaretçi açısından daha zevkli okuma demektir. Dilimiz açısından ise değeri tarif edilemez.  Maalesef sokak ağız ile sohbet dili ile kısaltmalar ile bir yere varmak mümkün değil.  Blog yazarları dillerini iyi kullanmayı öğrenmeli. En azından, internetten ufak bir araştırma ile bu mümkün, Türkçe yazım kurallarının temel kurallarını öğrenebilirler. 

Blog yayın düzeni ve dil kuralları sadece ilk adım.  Sonraki yazıda  blog yazarları nasıl bir blog içeriği oluşturmalıdır ve telif hakkı içeren yayınlar hakkında olacak. Bu yazı için tıklayın?  Mükemmel bir blog için neler yapmalı? 

Mustafa Sönmez ©
Orijinal içerik alıntı yapılamaz.

 
  1. Her iki yana yasla düzeninde bazı sıkıntılar oluşabiliyor. Örneğin, kelimeler arası boşluk artabiliyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, biraz aralık bırakabilir ama göze batmıyor. Şablon kodları iyi ise sorun olmuyor. Hatta sorun bile çıkmıyor. Yorumun için teşekkür ederim.

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara