list

Akşam Çayı ve Bir Gün Batımı Fotoğrafı

Akşam Çayı ve Bir Gün Batımı Fotoğrafı

Sunset - Günbatımı
İnsan ne biliyorsa odur.
             Francis Bacon

Akşam serinliğinde bir bardak çay o kadar güzel oluyor ki! İnsanın nerede olduğu önemli değil. İster balkonunda isterse şehrin en güzel manzarasını temaşa ediyor olsun fark etmez. Önemli olan hayallerimizde, düşüncelerimizde nerede olduğumuzdur. Çayımı balkonda içiyorum fakat gözlerimi kapatınca kendimi gökyüzünde kurulmuş bir çardakta oturuyor gibi hissediyorum. Akşam vakti ne kadar da büyüleyici.

Güzel diyince aklıma hemen güzellik nedir diye bir soru geliyor. Ve kendi soruma yine kendim cevap veriyorum. Bence güzellik kendi hayal dünyamızdaki tebessümlerin yansımasıdır. Sadece bakmayı ve görmeyi öğrenmeliyiz. Kirli, dokunulmuş bakışlardan bıktım. El değmemiş tinsel bakışlara ihtiyacım var.

Hayattan zevk almayı bilen ve kendisini düştüğü derin kuytulardan çıkaran insan karşısında kocaman bir dünya buluyor. Şu anda çayımı yudumlarken aklımdan güzel düşünceler geçiyor. Akıl almayan hesaba uymayan her hayal görüntüsü süslü efektlerle çevrilmiş bir film gibi tahayyülümde yer etmemeli.

Ve kitaplar...  Kitaplarla dost olanın kötü arkadaşı olmaz. Kitap okumak insana nezaketi, zarif olmayı öğretir. Tabii ki güzelliği de belletir. İçi güzel olanın dışı da güzel olur. Aklıma Francis Bacon'ın o harika sözü geldi:  "insan ne biliyorsa odur."  Ne yüce, ne bilge bir söz... İşte bizim yapamadığımız da bu: düşünmek, bilmek... Bu iki konuda oldukça başarısız ve beceriksiziz. Kaçımız inançlarımızı sorgulama cesaretine sahibiz? Kaçımız hergün duyduğu ve anlamını bilmediği şeyleri araştırıyor? Önyargılardan arınmış bir şekilde dogmalarımızdan arınıp kendimizi yenileme ihtiyacını hiç hissediyor muyuz? Televizyonda hep aynı yalanlar ve ben televizyonu kapatalı yıllar oldu. Sadece Radyo Voyage var... New Age ve dünya müziğinin o çeşitliliği, o her yerden her kültürden sesler ufkumu geniş tutuyor. Bir şeye saplanıp kalmamam konusunda beni uyarıyor. Bildiklerinizi ve inandıklarınızı sorgulayın.

Bildiklerimiz arabesk hayıflanmalar olunca iyi düşünceler de uçup gidiyor. İçimizdeki güzele kıymış oluyoruz. Aklımız neyle doluysa yolumuz da o oluyor. Fark ettim ki hayatı tek bir yönden seyrediyorum, seyrediyoruz. Farkettim ki hiç sorgulamıyorum. Oysa yüzlerce hatta binlerce farklı monitörlerden yaşamı seyreylemek lazım. Osmanlı saraylarının da dört bir yanı -hayatı çok geniş açılardan izlemeyi anımsatmak ve izlemek  için- geniş balkonlarla inşa edilmiş. Eskiler gibi manzaraları geniş açıdan izleyip, düşüncelere çok pencereden bakmak benim de gönlümü ferahlandırdı. Kalbime bir güzellik doğdu.

Bu arada çayım da soğudu. Yazarken yine içmeyi unuttum. Güneşin batışını izlemek apayrı bir haz veriyor insana. Hayatı ve zihnimi yormadan sadece güzel olana bakıyorum. Düşündüklerim, gördüklerim, dinlediklerim, sorguladıklarım, dostlarım, sevdiklerim güzel olunca hayattan aldığım lezzet de artıyor, hissediyorum...

Mustafa Sönmez ©
Düzenleme 8 Temmuz 2014, İstanbul
Orijinal içerik başka yerde yayınlanamaz. Alıntı yapılamaz.

İşte harika bir klip. Yaşam çok renkli, güneş değişik eklimlerdedeğişik kültürlerde ve değişik mekanlarda ayrı hikâyelerle ve ayrı görsel sölenle batıyor. İşte bu klip de o harika çeşitliliği yansıtıyor. İyi ki dünyada değişik kültürler,  değişik milletler, değişik ırklar ve değişik renklerde insnalar var. Yaşam bu sayede öyle şenleniyor ki! 

Aşağıdaki müzik de o değişik kültürlerden bir güzellik. Yanni, Rainmaker. Bu müziği Radyo Voyage sayesinde keşfettim. Siz de tıklayın Radyo Voyage için.


Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara