list

İstanbul Gece Fotoğrafları ve Renkler ile Müzik

İstanbul Gece Fotoğrafları ve Renkler ile Müzik


İstanbul Gece Fotoğrafı

Geceye doğru...  Biliyorum geceleri en güzel şey uyumak. Geceye en güzel de uyku yakışıyor zaten. Bir de Radyo Voyage'da çalan müzikler. Daha önce yazdım biliyorum ama tekrar da ne zarar var ki! Her şey aslında titreşir. Sesler, renkler hatta maddenin en alt temelinde süper sicimler ince iplikler olduğu varsayılır ve onlar da titreşir. Ve belli bir dalga boyunda ses olarak duyduğumuz; diğer dalga boyunda renk olarak gördüğümüz şeyler birbirine çok benzer.

İşte gecenin bu vaktinde ruhumun, kalbimin manevi içsel dünyamın titreşimleri eş değerini Radyo Voyage'da çalan müziklerle buluyor. Ruhumun titreştiği frekans ile aynı dalga boyunda ya da yakın titreşimler ile hareket eden müzikler bana huzur veriyor. Maddeden ruha; aşka; derinlerdeki güzelliklere işte böyle bir yolculuk (voyage) içinde duygudan duyguya konuk oluyorum.Ben buna  bağlıyorum Radyo Voyage'ın tutkunu olmamı. Öyle bir frekans ile titreşiyor ki müzikler; yapboz gibi kalbimdeki geldikleri dolduruyor müzikler eşleri ile fakat bir farkla: yapıldıktan sonra bozulmuyor bu "yapboz" oyunu. Radyoda "Paul Winter Consort - Remembering" adlı müzik titreşiyor, ilk defa duyduğum bu müzik çok hoşuma gidiyor. 
Ve gece...
Karşımda rengârenk bir İstanbul var.  Şehir geceleri alevler içinde yanıyor sanki. Öyle bir yangın ki bu yangın aslında ruhumuzda ve kalbimizde kötülüğün o çirkin yüzünü yakar kavurur yok eder.  Karşımda siyah gece tuvali üstüne yine ruhumla aynı frekansta titreşen en güzel renkler var. Bir de Voyage. Renklerin ve müziklerin arasında yolculuk; işte insanın kendisini bulduğu an...

Yaşam evrenin derinliklerine doğru 14 milyar yıldır ışık hızında kaydedilirken; için de biraz da müzik olsun değil mi? Güzellikler, en huzur verici hatıralar ile birlikte müzikler de titreşsin; evrenin en ıssız köşelerini şenlendirsin. Gitme vakti gelince kıymetli dostlar iyi şeyler söyledik; iyi şeyler yaptık; sevdiklerimizi yarı yolda bırakmadık; hoş melodiler dinledik diyebilelim öyle değil mi?
Uyku... 
Yazının bu paragrafını bir öğle vakti yazıyorum. Yukarıdaki gece İstanbul manzarasının üstünden 5 gün geçti. Artık bu yazıya bir son verirken yine yolculuk var. Radyo Voyage'da adı yazmayan bir müzik titreşiyor, çok hoşuma giden bu müziğin adını öğrenmeliyim. Ve artık gitme vakti. 

Teknik not: Görünür ışık 400nm - 700 nm (10-5 cm) arasındadır. 700 nm'den (10-5 cm'den) küçük frekansata kızılötesi insanın duyu organlarının  algılayamayacağı dalga boyundaki titreşimler vardır. Yine 400 mn'den büyük morötesi dalga boylarını da lagılayamayız. 10-4 - 102 frekansları arasında ise radyo sinyalleri vardır. İşte insan bu maddi şeyleri duygulara ve sanata dönüştürür.
Fotoğraf: Mustafa Sönmez. Hürriyet Mahallesinden, Levent yönü panaroma
Müzik: (umarım telif haklarını ihlal etmedim) Ennio Morricone - Childhood Memories

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara