list

Tanrı Parçacığı Nedir? Higss Bozonu Nedir?

Tanrı Parçacığı Nedir? Higss Bozonu Nedir?

Higgs Bozonu - Tanrı parçacığı  

Tam adı: Peter Ware Higgs olan İskoç kuramsal fizikçi, şeklinde klasik bir başlangıç yapmak yeterlidir. Fakat Higgs Bozonu denildiği zaman hem kuram hem de Higgs'in kendisi epeyce bir önem taşır. Higgs Alanı'nın araştırılması için 10 milyar dolarlık bir yatırım yapılmış ve CERN'de araştırmalar yıllardır sürmekte. Fakat bugün gazeteler "Tanrı Parçacığı Bulundu" şeklinde başlıklarla dolup taşmış durumda. Tam olarak birkaç denemenin ardından bulunan yeni parçacığın Higgs Bozonu olup olmadığına karar verirecek, kesin bir kanıya varılacak.
 
Aslında böyle bir yazı yazmak aklımdan geçmiyordu fakat, gazete başlıkları beni böyle bir yazıya yönlendirdi. Fizikçi değilim sadece popüler bilim okumayı seven birriyim ve  zaten uzun zamandır kozmoloji, kuantum, uzay-zaman gibi konulara merak salmıştım. Bu günlerde de tam Higss Bozonu, standart model ve süper simetri, uzay-zaman, zaman yolculuğu gibi konuları okuyup zaman zaman tekrar ediyordum ki, gazete başlıkları ilgimi çekti.
 
Madde dediğimizde aklımıza hemen atomlar geliyor. Atom ise elektron, proton, nötron ve kuarklardan oluşuyor. (simetri kuramına göre dana aşağı basamaklar da var) Standart Model'de maddeyi bir arada tutan dört temel kuvvetten bahseder bunlar:  Güçlü nükleer kuvvet (proton ve nötronların dağılmadan bir arada durmalarını sağlar)  zayıf nükleer kuvvet (proton , nötron ve kuarkların etkileşimini sağlar, radyoaktif bozulmalara sebep olur), kütle çekim kuvveti  (cisimlerin birbirine uyguladığı çekim kuvvetidir. Kütle arttıkça çekim kuvveti de ağırlık da artar) ve elektro manyetik ( elektronlar ile çekirdeği birbirine bağlayıp moleküllerin oluşumunu sağlayan)kuvvettir.
 
Peki, bu temel parçacıklara proton, nötron, elektron ve zerreciklere bu enerji yumağına kütle kazandıran neydi? Bu soru proton ve nötronların, elektronların yani maddenin Higgs Okyanusu denilen bir alanda bilinmeyen, görünmeyen, kütlesi olmayan bir hayalet parçacıkla etkileşime girip kütle kazanması şeklinde açcevaplanmış (artık ispatlanmak üzere) Higgs alanı, parçacıkların ivmelenmesine direnç gösterir bu ivme parçacıın türüne göre değişir. (örneğin bir topu fırlatmak) ve kütle ortaya çıkar. Fotonlar ise Higgs alanından hiç etkilenmezler.  Higgs alanı bütün uzayı doldurmuştur.  Higgs alanı olmasaydı maddede olmazdı ve her şey dağılır ve kütlesiz olurdu. Ve bu son gelişme maddenin gizemini biraz daha çözüp, standart modelin yerini daha da sağlamlaştıracak ve sonuçlar kesinleşince Higgs kesinlikle Nobel'e layık görülecektir.
 
Son söz:  Fizik maddeyi, yaratılışı anlamaya çalışıyor. Madde ve bütün evren tabii ki, kütle ile varlık gösterebiliyor. Kütlesizlik ise daha farklı bir yaşam formu; ve bizim mevcut alemimizden farklı yaşam alanlarına ihtiyacı olduğu belli. Bütün bu gelişmeler maddenin ötesinde bir şeyler  olduğunu; varlığı,  maddenin ötesinde aranmak gerektiğini de bilim adamlarına fısıldıyor. Tabii ki yeni enerji kaynakları elde etmek ve teknolojide ilerlemek de işin içinde var. Elektromanyetik alanın, nükleer kuvvetlerin bulunması,parçacık fiziğinin gelişmesi ile şimdiki modern dünyaya ve modern teknolojiye kavuştuk. Bilim yaratılışın sırlarını çözme yolunda bir adım daha atmış olabilir. Ve biz Türkiye olarak bu çalışmalara hâlâ dâhil olabilmiş değiliz CERN'de gözlemci statüsündeki katılımımız inşallah üyelikle sonuçlanır ve aklımızı başımıza alıp ortaçağ didişmelerinden kurtulup, bilime ve teknolojiye daha çok enerji harcarız.
 
Ayrıca internette okuduğum ve beğendiğim şu makaleyi de okumanızı tavsiye ederim. Fizik ve metafizik bir gün gelecek birbirini tamamlayacalar. Şüphesiz ki maddenin ardında gizlenmiş; maddi olmayan çok sırlar var. Önemli olan bu yüzü de görebilmek...

Not: Peter Higgs, 2013 yılında Nobel Fizik Ödül'nü aldı..

Mustafa Sönmez
Bu yazı tamamen orijinaldir, alıntı yapılmaz...
-----
Tavsiye Yazılar:  

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara