list

Zamanda Geleceğe Yolculuk Mümkün mü?

Zamanda Geleceğe Yolculuk Mümkün mü?

Zaman Yolculuğu - Geleceğe Yolculuk

Yavaşlayan Zamanlar

Zaman nedir? Sorusunu şimdiye kadar kendime hiç sormamıştım. Fakat durdurulamayan bir hızla akıp geçiyordu. Bazen de o kadar yavaşlıyordu ki, zamanın donduğunu sanıyordum. Hastalandığım ve uzun zaman yatak istirahati yaptığım zamanlar, geceleri bir türlü sabah olmak bilmiyordu. Sonra, bir dostum, bir arkadaşım ile hasbihal için oturunca saatler o ağır cüssesini üzerimden kaldırıyordu. Sonunda hiç görüşmemiş gibi, aklımızdaki izlenimlerin şahitliğinde ayrılıyorduk. Zaman görece bir kavram olduğu gibi, kişinin psikolojik durumuna, bir işten haz almasına ya da sıkkın bir halde sevmediği bir durumla karşılaşmasında geçmek bilmeyen bir algı hali olan, dördüncü bir boyut"

Zaman doğrusal bir harekete sahiptir. Geçmiş (mazi), şimdi (hal) ve gelecek (müstakbel) gibi üç bölümden oluşuyor. Ve bütün olaylar sebep-sonuç ilişkisine göre cereyan ediyor. Sonuç önce sebep sonra gelmiyor. Aslında bütün zamanlar aynı anda var ve iç içe girmiş durumda, sadece biz "liner" zaman kurallarına göre uzay-zamanda yaşıyoruz. Zamanın oku geçmişten geleceğe doğru gidiyor. Zaman büyük patlama ile birlikte başladı. Big-Bang ile uzay genişlerken zaman da ilerlemeye başladı.

Aslında aman sadece insanın psikolojisi ve hisleri doğrultusunda yavaşlamaz. Büyük kütleli cisimler örneğin güneşlerin çekim etkisinden zaman da nasibini alır ve zaman yavaşlar. Cisimlerin kütleleri uzayın dokusunda çukurlar oluşturur ve böylece bir çekim alanı oluştururlar. Bu çukurlaşan doku içinde cisimler yer çekimine kavuşur. Eğilip bükülen uzayda zaman da "eğilip bükülür" Hatta ışık bile bu etkiden nasibini alır.

Şimdi Einstein ile zaman yolculuğuna çıkalım. Ama öncelikle şunu da belirtmekten kendimi alıkoyamıyorum: Ben ne kozmoloji ne de astrofizik ve nede fizik eğitimi almadım. Burada sadece okuduklarımı aktarmak istedim. Çünkü "hayatı kaydet" web sitemin sloganı. Ben de gördüğüm okuduğum güzellikleri ve iyi fikirleri yazmayı kendime şiar edindim. Son zamanlarda okuduğum onlarca kitap ve yine onlarca makale sayesinde kendimi öyle muhteşem bir âlemde buldum ki tarif edemem. Şahsi sorunları, olumsuzlukları bir tarafa bırakıp; böyle harika bir düzenin, bu kocaman kâinatın bir ferdi bir parçası olmaktan gerçekten de gurur duyuyor ve şükrediyorum...

Einstein, ışık ve kütle çekimi ile ilgili birçok sırrı çözer. Ama sırları açığa çıkarmak yeni yeni sırların oluşmasına sebep olur. Zamanda yolculuk da fantastik bir hülya olmaktan çıkar. Özel Rölativite ile ışık hızının kâinatta ulaşılacak en son hız olduğunu kanıtlar. (Saniyede 30000 km) Işık hızına yakın seyreden bir uzay gemisine binip ( ışık hızının %99.99'da bir hızda) uzayda bir yolculuk yapıp geri döndüğümüzde ne olur? Biz 10 yıl yaşlanmış olur isek, dünyadakiler 1000 yıl yaşlanmış olur. Ve dünyanın geleceğini bu şekilde görmüş oluruz. Böyle bir uzay aracına binen astronotun saati bizimkinden yüzde bir daha yavaş ilerler. Tabii ki, sadece saat değil bütün vücudumuz, canlı cansız bütün sistemlerin hepsinin yaşlanması, yıpranması yavaşlar.

Kara Delik - Paralel Evrenler
Eğer ışık hızı geçilirse ne olur? Örneğin güneş ışınları bize 8 dakika sonra ulaşır, ışık hızını geçip daha önce dünyaya ulaşan biz olursak güneşin biz yola çıkmadan önceki halini yani geçmişini de görebiliriz. Ya da bir uzay mekiğine binip ışık hızını geçtiğimizde, rokete daha binmediğimiz anlara ulaşır ve kendimizle konuşabiliriz. Roket ışıktan hızlı gittiği için, geçmişimiz bize ulaşamaz çünkü geçmiş zamanı taşıyan ışınlar roketin gerisinde kalır daha sonra geri dönüp yola çıkmadan önceki anda kendimiz ile sohbet edebiliriz. Tabii ki, ışık hızını geçmek mümkün mü? Bu hıza madde dayanabilir mi? Maddenin kütlesinin sonsuz olacağını da bizlere Einstein söylüyor"

Ayrıca kara delikler içinde de, zaman yavaşlar hatta donar. O kadar büyük bir çekim gücüne sahiptir ki kara delikler, zamanı, ışığı daha doğrusu önüne gelen her şeyi yutar.


Mustafa Sönmez -  Nisan 2013 © Hakkımda
İzinsiz kopyalanazam, yayınlanmaz. Bu yazının her hakkı saklıdır. İletişim bölümünü kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: (Tümü için tıklayın)

Brain Gree: Evrenin Dokusu
Brain Gree: Evrenin Zarafeti
Brian Greene: Saklı Gerçeklik
J.H. Bennan: Zamanda Yolculuk
J. Richard Gott: Einstein Evreninde Zaman Yolculuğu
Paul J. Nahin: Zaman Makineleri
Michio Kaku: Einstein'dan Ötesi,
Michio Kaku:Einstein'ın Evreni
John L. Casti, Werner De Pauli: Gödel-Mantığa Adanmış Bir Yaşam
Craig Callender: Çizgibilim Serisi - Zaman (Saatin neyi ölçtüğünü anlamak için)


G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara