list

Zamanda Geçmişe Yolculuk Mümkün mü?

Zamanda Geçmişe Yolculuk Mümkün mü?

Zamanda Yolculuk Olasılıkları - Geçmişe Yolculuk

Geçmişe Özlem - Kâinatın Hafızası

Her zamanki gibi bir parka oturmuş ve kitap okuyordum. 2012 yılı Eylül ayının ilk haftasını çoktan bitirmişti. Rüzgâr ise kitap okumama karşı bir tavır sergiler gibi, kitap sayfalarını karıştırıp duruyordu. Sonra yanıma 40'lı yaşlarının son demlerini yaşadığını sandığım, düzgün giyimli ve düzgün bir lisanla konuşan bir adam izin isteyerek: "oturabilir miyim" dedi. Ben de tabii ki, diye cevap verdim. Adam: Önceleri de çok uzun zaman önce bu parka sık sık gelir, sizin gibi kitap okurdum, ta ki bu parkı yıkıp yerine burjuvalar için çok katlı yaşam alanı yapılıncaya dek" Ben cümlesinin son kelimelerini henüz anlayamamıştım. Ne güzel, özlemiş olmalısınız. Evet, güzel bir parktır burası; sessiz, sakin, ahlak erozyonuna uğramış bireylerin uğramadığı güzel bir yer. Diye cevap verdim.

Sonra birden kurduğu cümlenin son kelimelerinin çok tuhaf bir anlama geldiğini fark ettim. Nasıl yani, burası hâlâ park, rezidans falan yok burada. Yıllar önce de yoktu şimdi de, dedim. Fakat başımı çevirdiğimde adam gitmişti. Oturduğu yerde eski, yıpranmış bir kâğıt duruyordu üzerinde "geçmişi çok özledim" yazıyordu. Kâğıdın öbür yüzünü çevirdiğimde sadece benim fotoğraf albümümde olup, başka bir sureti olmayan fotoğrafım duruyordu. Bu bir fotoğrafın arkasına yazılmış nottu; gelecekten geçmişe yani şimdiki "ben'e gönderilmiş bir nottu"

Zamanda yolculuğa bizi ilk çıkaran H.G Wells'in Zaman Makinesi romanı. Sonra birçok dizi... Geleceğe Dönüş serisi ki ilk izlediğim zamanlar gözlerimi alamadığım, beni mest eden bir filmdi. Heroes dizisinde Hiro Nakamura adlı bir karakter uzay-zamanı bükebiliyordu. Sonra Fringe var, yine ilerde birkaç satır ile değineceğim paralel evrenler ve zamanda yolculuk üzerine kurgulanmış bir dizi film" In Time (Türkçe'ye Zamana Karşı biçiminde çevrilmiş) adlı film var. Orada da zaman konusu çok farklı bir biçimde işleniyor. Para yerine zamanın geçtiği bir düzen. İnsanlar yaptıkları iş karşılığı "zaman" alıyor. Banka kasalarında "zaman" var. Kredi kartlarında da "zaman" var.  "Zaman" kazanamayan ise, kolundaki sayaç sıfırlayarak ölüyor.


Zamanda Geçmişe Yolculuk


Aslında her şey kaydediliyor. Big-bang ile birlikte evren genişlemeye devam ediyor. Tabii ki, bu genişleme ile birlikte bütün yaşam da daha doğrusu bütün zaman da ışıkla birlikte uzayda hızla ilerliyor. Aslında uzay-zamanda var olan, yaşanılıp geçmiş olan hiçbir fiil yok olmuyor. Örneğin gökyüzüne baktığımızda yıldızların binlerce belki milyonlarca yıl önceki hallerini yani, geçmişlerini görüyoruz. Bize 4 ışık yılı uzaklıkta bulunan Alpha Centauri'ye baktığımızda, 4 yıl önceki halini görüyoruz. Yine Andromeda galaksisinin 2 milyon yıl önceki geçmişini izlemekteyiz. Tam tersi o galaksilerden dünyaya bakacak olursak dünyamızın geçmişini bir sinema gibi izleriz. Yaşanılan hiçbir amel (fiil) eksiksiz olarak kaydediliyor. Bizim kültürümüzde ve dini inanç sistemimizde de amellerin kaydedilip, tekrardan bize gösterilmesi ile tam uyumlu bir durum değil mi? Işık hızını geçip uzayda konuşlanan bir uydu ile, geçmişi takip edip bir çok olayı aydınlatmak teoride mümkün.

Sicim teorisi ve kuantum köpükleri
2. Bölümde de bahsettiğim gibi ışık hızını geçince geçmişe yolculuk başlar. Fakat ışık hızını geçmek olanaksız çünkü ışığın hızı bir sınırdır. Maddenin geçemeyeceği bir sınır... Uzay-zamanı bükerek geçmişe yolculuk yapılabilir. Einstein uzay-zamanı, kütle ve enerji ile eğip bükebiliriz diyor. Uzayın dokusunu bir kâğıt parçası gibi düşünelim eğilip bükülen bir uzayda aynen bu kâğıt gibidir. Uzay-zamanı eğdiğimizde biz kısa yoldan zamanda yolculuk yapabiliriz. Zamandaki bütün anlar uzay-zamanda bir biri ardına dizilmiş notlara gibi olsun, biz bu noktaların bulunduğu kağıdı eğince ışık uzun yoldan dolaşır biz ise kısa yoldan, eğim sayesinde istediğimiz zaman noktasına ışıktan önce atlarız.

Kozmik sicimler yardımı ile de geçmişe yolculuk edile bilir. Bu kozmik sicimler çok nadir bulunur, çok küçüktür atom çekirdeğinden de küçük Fakat yüksek yoğunluklu kütlesi uzay-zamanı bükebilir. Uzay-zamanı farklı şekillerde büküp, dilimleyerek kestirme yollar yapılarak ışıktan önce hareket ederek zamanda istediğimiz noktalara geçebiliriz. Tabii ki zaman makinesi 2009 yılında yapıldı ise, 2009 ile şimdiki zaman olan 2012 yılları arasında kullanılabileceği de okuduklarımın arasında. Zaman makinesi icat edilmeden önceki zaman dilimine geçemez. Bunu için de zaman yolcularını göremiyoruz, çünkü zaman makinesi henüz icat edilmedi gibi diyaloglar da mevcut.

Uzay-zamanda kurt deliği
Bir de kurt delikleri var. Uzay-zamanda kestirmeler açabilirler. Deliğin bir ucu başucumuza diğer ucu Alpha Centauri'ye açılabilir. Ya da uzay-zaman "U" şeklinde bükülerek diğer gezegenlere ya da zamana zaman tünelleri açılabilir. Aslında her şey bir noktadan diğerine ışık demetlerinden önce gitmeyle ilgilidir. Uzay-zamanda kurt deliği vasıtası ile ışıktan önce bir noktaya uzay-zamanı bükerek geçebilir geleceğe gider yine bir kurt deliği ile geçmiş anlara bir tünel açabilir.

Yine ışıktan hızlı parçacıkları kullanarak zamanda yolculuk yapılabilir. Hali hazırda katyonlar gibi ışıktan hızlı parçacıkların sürekli olarak zamanda yolculuk halinde olduğu da yazılanlar arasında. Hatta bu parçacıklar kullanılarak geçmişe haberler bile iletilebileceği üzerinde duruluyor.

Bütün bunlar pratikte çok zor görünüyor. Fakat kâinatı ve işleyen düzenin mükemmelliğini anladıkça başta da söylediğim gibi böyle mükemmel bir düzenin parçası olmaktan mutlu olmalıyız. Şahit olduğumuz şeyler o kadar mükemmel ve hayret verici ki bu şaşkınlığı anlatamıyorum. Ben günün birinde insanların zamanda yolculuk yapabileceklerine inanıyorum. Bu yolculuk belki sadece olayları izlemek, müdahale edememek biçiminde olur; belki de ufak tefek müdahalelerimiz de olur. 4. Bölümde paradokslar paralel evrenler ve kader konuları hakkında okuduklarımı karınca kararı ile bu sayfaya kaydetmeye çalışacağım.

Mustafa Sönmez ©
Her hakkı mahfuzdur. Adım soyadım, ve web sitemin tam adresi belirtilmek kaydı ıle alıntı yapılabilir.

Mustafa Sönmez
10 Eylül 2012, 01.09, İstanbul

Kaynaklar için tıklayın


Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara