Pandora'nın Kutusu Nedir? Pandora ve Zeus'un Mitolojik Öykü

Pandora'nın Kutusu

Pandora'nın Kutusu Nedir?

Güzellik ve çekicilik karşında insanlar hep aciz kalmışlardır. Bazen gözlerimizi k apamak, o peri suretlerden uzaklaşmamızı sağlayamaz. Peki, sadece insanlar mı bu cazibenin etkisinde kalmışlar? Hayır mitolojinin tanrıları da bu acizlikten paylarına düşenleri almışlar.   Mitolojide Titan tanrıları ile Olimpos tanrıları arasında kıran kırana bir savaş olmuş. Zaferi Olimpos tanrıları elde etmiş. Ve işte bu sırada birçok Olimpos'lu tanrı ve tanrıçaların güç birliği ile zeki, kurnaz; güzel, çekici ve kötülük membaı,  felaketlerin baş müsebbibi Pandora ortaya çıkar.

Pandora ve Zeus

Zeus, Pandora'yı   düşmanı Epimetheus'a eş olarak gönderir. Pandoranın çekiciliği ve güzelliği karşısında kendisini tutamaz, adeta büyülenir Epimetheus. Tabii ki Pandora'nın elinde o malum küp vardır. Bu küp asla açılmamalıdır. Kendisine böyle tembih edilmiştir. Prometheus kardeşi Epimetheus'u uyarır ve Zeus'tan korkmasını hediyesini kabul etmemesini ister ama dinletemez sözlerini. Çünkü aşk bütün tutkusu, var olanı kendinden geçiren büyüsü ile Epimetheus'u esir almıştır.

Pandora ise hep Zeus'un kendine verdiği küpü düşünür. Küpü neden açmaması gerekir? İçinde ne vardır? Aklına birçok soru gelir. Pandora bütün güzelliğine ve görenleri büyüleyen suretine nispeten çok zayıf bir mizaca sahiptir. Meraklıdır. Küpü açmaya karar verir. (Zaten Zeus'un amacı da Pandora'nın aczinden, zayıflığından yararlanmaktır. Ve bir gün o küpü açacağını bilir.)

Pandora küpü açar. Küpün içindeki lanet ve yıkım, tufan ve hastalıklar insanları esir alır. Daha sonra Zeus,  büyük bir tufan ile insanlığın büyük bir kısmını yok edip, saf suçsuz kişilerden insanlığı tekrar türetir.

Artık Pandora güzelliğin ve çekiciliğin simgesi değildir. Zayıflığın bir simgesi haline gelmiştir.

Pandora'nın Öyküsü
Mustafa Sönmez ©
Pandora'nın Kutusu Nedir? Pandora ve Zeus'un Mitolojik Öykü Pandora'nın Kutusu Nedir? Pandora ve Zeus'un Mitolojik Öykü Reviewed by SNMZ on Kasım 29, 2013 Rating: 5

Hiç yorum yok:

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak...

Reklam bağlantıları ve sırf tıklama amaçlı yorumlar yapmasan iyi olur. Çünkü yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanıyor... 😎 Bir de küfür edenler tamam da edin sorun değil. Tehdit edenler bu yaptığınız suç...

Blogger tarafından desteklenmektedir.