list

Evrenin Geometrik Şifresi - Altın Oran, Kaos, Fraktal Simetri

Evrenin Geometrik Şifresi - Altın Oran, Kaos, Fraktal Simetri

Evrenin Geometrik Şifresi - Altın Oran, Kaos, Fraktal Simetri

Bu yayında sizlere okuduğum kitaplardan biri olan Evrenin Geometrik Şifresi kitabını tanıtacağım. Bu kitapta altın oran, kaos, fraktal simetri kavramlarını ve doğadaki örneklerini resimlerle okuyup öğrenebileceksiniz. Kısa ve öz anlatımlarla sıkılmadan okunacak bir kitap...

Yazar: Prof. M. Suat Çakmak Yayınevi: GRİFİN
182 sayfa
Kitabı incelemek için tıkla (Kitapyurdu) 

Kitabın arka kapak yazısı:

Evrenin Geometrik Şifresi - Altın Oran-Kaos-Fraktal-Simetri

Evreni, onun oluşumunu ve niçin onun bir parçası olan Dünya adlı gezegende yaşadığımızı insanlık tarihi boyunca hep merak etmişiz. Çok basit ve kısa bir cümleyle anlatmaya çalıştığımız şey aslında çok derin, bu anlamdaki sorular da sonsuzdur. İnsanlığın bu merakını bilim adamları ve bilim yanıt vermeye çalışmış.

Bu bilimler arasında matematik var ki gerçekten bilimlerin çimentosu... Matematikte öyle sayılar ve kavramlar tanımlanmış ki bizi ihtişamıyla etkileyen ve binyıllara meydan okuyarak hem güzelliğini hem gizemini koruyan Mısır piramitleri özel bir sayının, Altın Oran harikası bir anıttır.

Altın Oran veya Fibonacci sayıları sadece insan yapımı eserlerde değil, doğanın mimarlığını yaptığı birçok canlıda gözlemlenebiliyor. Yine ünlü Matematikçi, Benoit Mandelbrot tarafından isimlendirilen Fraktallere doğanın mimarlığı yaptığı pek çok eserde rastlanabiliyor.

Bu kitapta 86 yıllık ömrü bilime ve öğretmeye adamış Yıldız Teknik Üniversitesi hocalarından Prof. M. Suat Çakmakla matematiğin muhteşem yönünü, nasıl da hayatımızın tam ortasında durduğunu birlikte keşfediyoruz. Sadece matematikteki muhteşem sayıların yanı dibimizdeki yansımalarını değil, aynı zamanda yaşamı ve yaşadığımız evrene dair de pek çok şeyi keşfedeceğiz. Metni zenginleştiren görseller M. Suat Çakmakın kaleminden.

Simetrinin müzikte, resimde, doğada hepimize yaşattığı keyfi, umarız bu kitabı okuyan okurlar da yaşarlar...G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara