list

Zaman Makineleri

Zaman Makineleri

Zamanda yolculuk çok uzun zamandır bilimsel olarak incelenmekte. Özellikle Eintein ile birlikte (görelilik kuramları) zamanda yolculuk olasılıkları üzerine bir çok görüş ortaya atılmıştır. Ayrıca sinema filmleri zamanda yolculuk öyküleri; sineme ve edebiyatı da etkilemiştir. Zamanda yolculuk bir fantazi mi yoksa uzay-zaman içerisinde teknolojimizle gerçekleştirilemeyecek fakat mevcut bir gerçeklik midir? Bu gibi soruların cevabı şimdilik net olmasa da; bilim, felsefe ve birçok fantazya ile bu sorulara cevap verilmeye çalışılıyor. Zamanda yolculuk araştırmacılarının okuması gereken bir kitap. 

Ayrıca benim zamanda yolculuk araştırmalarıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Yazar: Paul J. Nahin
Yayınevi: Arkadaş Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 736
Kitabı internetten incelemek için tıkla

Çeviren: Prof. Dr. Cengiz Yalçın/ Ahmet Akın
Yayın Yılı: 2007
Orjinal Adı: Time MachinesKitabın Arka Kapak Yazısı:

Zamanda yolculuk olasılığını sayfalarına, bilim ve bilim-kurgu arasındaki karşılıklı etkileşimler bağlamında yansıtan Zaman Makineleri bu konuda yazılmış en ciddi eserdir. Zaman yolculuğu öykülerinin hemen hemen tümünün özeti verilmiştir.

Kitabın İngilizce birinci baskısı yayınlandıktan sonra çok sayıda saygın bilim adamı, biraz da bu kitabın etkisi altında kalarak, zaman yolculuğunu bilimsel araştırma programlarına almışlardır. İkinci baskısına kadar geçen 6 yıl içinde zamanda yolculuk olasılığı üzerine yapılan araştırmalar ciddi artış göstermiştir.

Arkadaş Yayınevi tarafından Türkçeye kazandırılan bu ikinci baskı, yeni araştırma sonuçlarını göz önüne alarak düzenlenmiş; zaman yolculuğu hakkında bilim-kurgu edebiyatının ve bilimsel literatürün tümünü içerir hale getirilmiştir. Kitabın diğer ilginç yanı, karmaşık fizik yasalarını herkesin anlayacağı bir dil ile açıklamada gösterdiği başarıdır.

Zaman Makineleri’nde zaman yolculuğunu konu alan hikayeler, romanlar, filmler ve TV dizileri, mantık ve fizik kanunları bağlamında ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Zaman Makineleri adeta bir zaman yolculuğu ansiklopedisidir. Hayal ufkunuzu zorlayacak satırları keyifle okuyacağını umuyoruzYorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara