list

Facebook Telefon Reklamları ve Aldatılan Tüketici

Facebook Telefon Reklamları ve Aldatılan Tüketici

Canımız sıkıldı ya da biraz Facebook'a takılmak, arkadaşlarımızla sohbet etmek istedik.  Çok fazla internette vakit geçirmek değil amacımız biraz bakınıp çıkacağız. Her şeyi tadında bırakmak şartı ile neden olmasın. Fakat internet ortamında insanların aklını çelen, insanları yanıltan o kadar çok içerik var ki! Saymakla bitmez.


İşte bu içeriklerden biri de reklamlar. Hani sosyal medya sitelerinde bulunan telefon, saat vb. reklamlar. Örneğin piyasadaki 1600 TL’lik telefonu 450 TL’ye sattığını iddia edenler var. Bütün üst sınıf pahalı telefonlar “inanılmaz indirimler” başlığı altında pazarlanıyor. 

Peki, bu elektronik aletler neyin nesi? Diye sorduğumuz ve biraz araştırdığımız zaman; replika denilen orijinal ürünün birebir kopyası olan Çin üretimi olduğunu görüyoruz. Sadece dış görünüş olarak orijinal ürünün birebiri olan bu cihazlar; RAM, işlemci, kamera lensi, pil, WIFI kalitesi bakımından kesinlikle “beş para” etmezler. Teknik servisi olmadığı gibi garantisi de olmayan bu ürünler tamamen tüketiciyi yanıltmak kaba tabirle “kazıklamak” amacını gütmekte. Bu tür ürünleri çok daha ucuza 150 TL gibi bir fiyata Eminönü-Tahtakale gibi yerlerde bulmak mümkün.

Bu ürünlerden aldığınız zaman iade etmekte güçlükler çekebilirsiniz. Hatta iade edemeyebilirsiniz. İade, garanti güvencesi gibi sözlere kanmamak gerekiyor. Ayrıca bazı siteler 256 Bit güvenlik sunduklarını söyleyerek kesinlikle yalan söylüyorlar, çünkü hiçbir güvenlik sertifikası taşımayan bu tür sözler yanıltma amaçlı. Tüketici mahkemesine verseniz bile sonuç alamayabilrisiniz, çünkü verdikleri adres gerçek olmayabilir ve ellerindeki ürünü bitirince "tası tarağı toplayıp" ortalıktan kaybolabilirler. Yine iletişim bilgileri ve telefon numaraları olmalı. Kurumsal ciddi bir şirket olmayan bu tür yerler hiç bir zaman güvenilir değildir. Özellikle iletişim bilgilerinde adres, şirket bilgileri doğru bir şekilde bulunmalı. İletişim yolu GSM numarası olamamalı. 444 ve 0850 ile başlayan numaraları almak çok zor değil. Hatta çok itibarlı şirket ticaret şirketi olduklarını yazanlara bile itibar edilmemeli. Aklımıza şu soru gelmeli: İtibarlı bir şirket neden replika ürün satsın?

Son söz: bu tür yalanlara kanmadan, internet âleminin ikiyüzlülüğünden uzak; sevdiğimiz insanlarla gerçek hayatın içinde olmak ve telefon ihtiyacımızı teknoloji marketlerden gidermek en doğrusu olacaktır. Tabii ki karar sizin.

Mustafa Sönmez
28 Temmuz 2013, İstanbul


 1. Teşekkür ederim bilgilendirme için sayende 300 lira kurtardım abi :)

  YanıtlaSil
 2. Ben kandim arkadas savciliga dolandirildim diye sikayette bulundum bakalim hayirlisi

  YanıtlaSil
 3. Şimdi
  reklam eğilim daha güçlü oluyor. Cep telefonları erişmek için en iyi yoldur.

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara