list

Googol Sayısı Nedir? ve Google Adının Kaynağı

Googol Sayısı Nedir? ve Google Adının Kaynağı

Googol Sayısı ve Google   

Öyle acayiplikler içerisinde yaşıyor ki insan... Sonu gelmeyecek gibi görünen bir bilgi seli içinde hem kendinin hem de yaşadığı evrenin sırlarını çözmeye çalışıp duruyor. Sayısal, sözel bilim dalları kendi içlerinde dallanıyor budaklanıyor. depolanmayacak  kadar çok bir bilgi birikimi var. Sadece bizim ürettiğimiz şu anki bilgiler değil geçmişteki bilgileri de sayarsak belki de evrene sığmayacak kadar büyük bir bilgi birikimi var.

Önceleri uzaya dağılan bilginin (bilgi diyince sadece biz insanların ürettiği zihinsel faaliyetlerin dökümünü anlamayın, ışığın değdiği her şey bilgi demektir ve uzayda kaydedilir. Işıkla birlikte yol alır gider kaybolmaz.) Mesela bir kara delik içine düşen bilgi kaybolur diyen Hawking sonra bu düşüncesinden vazgeçmiştir. ( Gerçi kara deliğin ucunda bir ak delik olduğu ve yeni bir evrene açıldığı bilgini de orada olduğu varsayılır ama bunlar birer fantezi durumunda şimdilik, bilimselliğin kriterlerini pek de karşılamıyorlar) Evrende üretilen her şeyin bilgisi evrende vardır.


İşte bu andan itibaren insnaların aklına acaba evrendeki bütün oluşumun bilgisi ne kadar yer tutar? Diye bir soru gelmiştir. Bu sorunun cevabını ise Bekenstein verir. Bu bilginin en az 10^100 bite eş değer olduğunu hesaplar ve buna da (bu bilgiye) googol sayısı der. Hatta her bir kara deliğin içerisinde 1 cm'ye 10^63 bit bilgi düşer.


Google Ne Demek?

Googol Sayısı

İşte arama motoru Google'da bu "googol" sayısından esinlenerek kendine Google adını vermiştir. Bence de adını hakediyor. Tüm dünyanın bilgisi kaç Google pardon "google" eder acaba?


Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen özgündür. Alıntı Yapılamaz. Fikir ürünüdür..i

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara