list

Toplu Mesaj Tacizleri ve Komik Diyaloglar

Toplu Mesaj Tacizleri ve Komik Diyaloglar

Korsan bayrağı   


İletişim diyince aklımıza ilk olarak lefon yani cep telefonu geliyor, sonra internet. Peki taciz ya da milleti eşek yerine koyma, kolay para kazanma yolu diyince aklımıza ne geliyor? Sizin aklınıza ne geldiğini bilemem ama benimkine yine telefon yine internet geliyor. 

İnternetin sosyal medya siteleri artık nasıl para kazanırımın peşine düşmüş. İlk önce servislerine abone olduktan sonra, bir ton reklam, ücretli servisler vs. vs. Yazmak istediklerim aslında bunlar değil. Yazmak istediklerim son zamanlarda cep telefonuma sık sık mesaj göndererek beni taciz eden terbiyesiz bir firma ve diğer numaralar.

Uzun zamandır belirli aralıklarla 0535908496, 05532015761 numaralarından "Tebrikler! Değerli müşterimiz 4 büyük takımın taraftar formasından birini kazandınız. Hediye formanızı almak için hemen arayın. 0216 384 43 43" tarzında mesajlar geliyor. Öncelikle siz kimsiniz? Ben nereden sizin müşteriniz oluyorum? Bana kafanıza göre mesaj gönderme hakkına sahip olduğunuzu kim söyledi?

Tabii ki cinsel performans ürünleri adı altında ne idiğü belli olmayan saçma sapan şeyleri satmak için arayanlar da cabası. Sonra beni bir daha aramayın dedikçe ısrarla arıyorlar. Sonda iletişim için verdiğimiz cep telefonu numaralarına, bizden izin almadan, sürekli kampanya reklam mesajı atanlar ile bu liste uzar gider. Spam mesaj olarak kaydetmek de bu numaraları artık yetmiyor. En sonunda telefon numaramı değiştirerek hepsinden de kurtuldum. Artık cep numaramı hiç bir firmaya vermiyorum.

Neyse bir gün sinirlendim aradım (Müşteri Temsilcisi Müsvettesi: Kısaca MTM diyeceğim.) diyalog söyle:

MTM: Ben filanca firmadan falanca
Ben: İyi akşamlar hanımefendi benim adım Mustafa Sönmez cep telefonuma gönderdiğiniz mesaj üzere sizi arıyorum.
MTM: Buyrun Mustafa Bey nasıl yardımcı olabilirim
Ben: Bana bir daha mesaj göndermeyerek yardımcı olabilirsiniz, hanımefendi bana mesaj göndermeye, beni taciz etmeye ne hakkınız var.
MTM: Beyfendi göndeririz, mesajda adınız yazıyor mu? (kendi sorusuna yine kendisi cevap verir) Hayır.
Ben tam cevap verecekken "sizi engelliyorum bu numaran bir daha ulaşamayacaksınız" çat edene kapanır telefon.

Tekrar aradım (nasıl engelledi acaba anlamadım) bir erkek MTM çıktı o da aynı terbiyesizliği yaptı.Tabii ki mesajları düzenli olarak almaya devam ediyordum, bu konuda çok sadıktılar. 

Yine 216 alan kodu ile bir telefon numarasından arandım. Bu defa canlı canlı bana çok ucuz tablet sattıklarını söyledi. Peki iyi de hanım efendi dedim numaramı nereden aldınız. Cevap: numaranız sistemimize düşüyor. Ben: tamam da hanımefendi sisteminiz numaramı nereden alıyor, gaipten mi düşüyor numaralar. Beni arayıp müsait olup olmadığımı sormadan direk lafa girmeniz doğru mu? Beni taciz etmeye ne hakkınız var. Cevap: İlgilenmiyorsanız ilk başta söyleyiversene oldu. Ben de o zaman ilgilenmiyorum deyip telefonu o "laf ebesi " olmuş sürtüğün suratına zevkle kapamıştım.

Şimdi çözüm ne olabilir? Çözüm ise adam gibi tüketici kanunları koymak ve bilişim, iletişim ile ilgili kanunları genişletmek. Diğer bir çözüm de bu numaraları ya da istediğiniz kurum, şirketlerin numaralarını, özel numaraları, rakam olmayan yazı ile gelen  engelleyebiliyorsunuz. Avea'da online işlemlere girerek isterseniz liste bulunan göndericileri isterseniz sizi rahatsız eden numaraları engelleyebilirsiniz. Böylece Avea'nın kendi üzerinden gönderilen resmi reklam mesjlarını engellemişmiş olursunuz. Fakat diğer numaraları "spam" numara olarak kaydetmek tek çare.

Telefonunuzda "Go SMS" ile reklam mesajlarını engellemek için tılayın


Mustafa yazdı ©
orijinal içerik, Alıntı yapılamaz.

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara