list

Yeni Yıl ve Akıp Geçen Zaman (Bu Yıl da Böyle Geçti)

Yeni Yıl ve Akıp Geçen Zaman (Bu Yıl da Böyle Geçti)

Yeni yıl  

Siz de yılların çabucak geçtiğini hissediyor musunuz? Durdurulamaz bir akış bu biliyorum. Yine bir yılın sonuna doğru ilerliyor saatler. Kış mevsimi ise her zamanki gibi yeni yıl ile özdeşleşmiş durumda. Öyle geçtiğimiz yılı muhasebe edelim, yok gelecek yıla bakalım gibi entel ruhsuz sözler sarf etmeyeceğim. Bugün ayın 20’si 10 gün sonra yeni bir yıl daha gelecek. Ben yılların müthiş bir hızla geçtiğini hissediyorum. Ama bazen de saatlerin durduğu, işlemediği kanısına varıyorum. Belki de bu bize zamanın “izafi” bir kavram olmasının verdiği bir histir.

Hissediyorum... 
Geçmiş,
geleceğin uzak bir köşesinde kaldı. 
Ve artık beklemek 
zamanın o tek yönlü akışını
karmaşık bir algıya bıraktı,
bütün düşüncelerimde... **

Uzay-zamanda ilerleyen biz insanların uydurması aslında geçen yıllar. Milat dediğimiz şeyden yani İsa peygamberin doğmasıyla yaşadığımız ana kadar geçen zamanı ölçtüğümüzde 2014 yıl bitmek üzere. Big bangdan bu yana 13.7 milyar yıl geçti. 4 milyar yaşında olan dünyamız ve bizim tarihlendirdiğimiz 2000'li yılıllar da büyük zamanın içinde kendi yolunda seyrine devam ediyor… Buna ek olarak bir o kadar da milattan önceki tarih var… Hicri takvime göre ise Peygamberimizin hicreti esas alınmış. 1436 yıl geçmiş… Zaman aslında biz insanların bir oyuncağı… Ve aslında zaman anlardan oluşan bir yumağın uzaya yayılmış hali. Şimdi her kim geçmişine doğru bakarsa yaşadıklarının sadece bir an olduğu -belki de benim gibi yaşayıp yaşamadığından emin olmadığı- gibi bir fikre kapılabilir. Yaşamın en güzel yanı da içerisinde böyle gizemleri bulunduruyor olması.

Hep aynı şarkıyı dinliyorum, büyüleniyorum... Bu efsunu kim çözer bilmiyorum. Bu bir müzik değil, bir sihir... Dinleyelim bu müziği, sözlerini mırıldanırken..

Bu yıl da böyle geçti  şirin  sözlü sevgili
Hayâl içinde geçti o tatlı günlerimiz
Geçen yılı yâd edip üzülme ey sevgili
Şevke, ümide doğru kanatlı günlerimiz
Hayâl içinde geçti o tatlı günlerimiz*


Evrenin bütün bu garip hallerinin dışında bizim de garip hallerimiz var.

“Bu yıl da böyle geçti”. Her ne kadar yeni yıl başlangıçları bizim uydurmamız olsa da, elimizde yaşadığımız andan başkası olmasa da, bir yılı daha eskitmek insanın tuhafına gidiyor. Evrenin bütün bu garip hallerinin dışında bizim de garip hallerimiz var. Örneğin yılbaşına (Christmas, Noel), alternatif olarak nerelerinden uyduruyorlarsa, Mekke'nin fethi kutlamaları türetiliyor akıllara zarar... Yine Kutlu Doğum Haftası bunlara bir örnek. Dini ya  da seküler olarak kutlanan Hristiyanlık öncesinden kalan diğer kutlamalar için de alternatif bulacağız yakında. 


Eğlence de, festival de akıl ister.

İnsanları yılbaşı kutlamalarını yaptığı için eleştiren; yılbaşını karalayan tuhaf tipler ve akıl fukaraları sizi ve düşüncelerinizi anlamak zor.Tabii ki yeni yılı isteyen kutlasın, içen içsin; eğlenen eğlensin bize ne ki! Ama ben eğlence diye içip aklını ve düşünce yetisini iptal edip şuursuzca caddelerde, diskolarda bağırıp nara atmayı; dans edip maskaralık yapmayı; büyük meydanlarda erkeklerin kadınları taciz etmelerini eğlenceden saymıyorum. Eğlence de, festival de akıl ister.

Bütün her şeyi bir kenara bırakınca yeni yıl vasıtası ile zamanın geçtiğini yılların yenilendiğini; hayatımızın ve evrenimizin eskidiğini düşünmek de çok iyi bir içe dönme, içsel muhasebe olsa gerek...

Son cümle: dünyanın bütün kargaşasına, bütün zihinsel düzensizliğe rağmen düzenli bir şekilde cereyan eden ve bizleri sona doğru kararlı adımlarla götüren yıllar ve zamanımız geçip gidiyor, farkında mısınız?
Blog takipçim ne de güzel tamamlamış bu yazıyı. Yorum için teşekkür ederim, Suzan Aydın.
"Gerçekten zaman denen kavram çok hızlı ilerliyor ve biz bir oyunda (level) seviye  atlamışçasına seviniyoruz. Değişen sadece tarihten ibaret. Asıl varılması gereken tek şey: zamanımızın daha da azaldığı"  

Mustafa Sönmez © Özgün içerik.
Yayın tarihi: 20.12.2012
Düzenleme: 25.12.2013, İstanbul
Düzenleme: 20.12.2014, İstanbul
Düzenleme: 30.12.2014, İstanbul

* Beste : Münir Nurettin Selçuk
  Güfte : Mustafa Nafiz Irmak

** Bu kısım son yazdığım şiirlerimden birine aittir.

  1. Geçen yılda Mustafa...Çok şeyin farkındalığında imiş.Ancak sakin bir düşünce ile hazmedilebilir,nice akıllara durgunluk veren evren,çevresinin inanılmaz çapı ve uçsuz bucaksız oluşunu dünyanın bir zaman eşliğinde bize sunuluşunu ve anlayıp göremediğimiz,haliyle az bir hissetmeyi cümlelerlerle buluşturamadığımız şeyler.Öğrenmenin gerçeği keşfetmeye giden yolunda sen,kendimce inceldiğini çocuk safiyetine döndüğünü zaman zaman,dürüstlüğümden artık hiç taviz vermediğim duruşum ve arkasında olduğum düşüncelerimle,paralelindeki yolu, senin bilgi desteğinle tutmayı istiyorum.İnşallah yeni farkındalarda görüşmek dileğiyle. Çok anlamlıydı yazın Mustafa.Evrende yeterince ol,yaşa ve mutlu ol dilerim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Selam, yıllar geçerken insanın hayal dünyası da gelişmeli. Yıldan yıla yerimizde saymamalıyız. Yaşamı ve yaşama kattığımız değerleri hissetmeliyiz. Umarım yeni yıl değil mutluluğu biz getiririz. İnsanlar yeni yıldan bir şeyler umar hep. Aslında her şey ya da çoğu şey insanın iradesine bağlı.

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara