list

Online Alışveriş Sitelerinde Ürün ve İade Güvenliği

Online Alışveriş Sitelerinde Ürün ve İade Güvenliği

İnternet yaşantımıza girdi gireli alışkanlıklarımız hatta huylarımız bile değişti. Bir araya gelip muhabbet etmelerin yerine sohbet programlarını kullanır olduk. Sonra sosyal medya dediğimiz internet siteleri kuruldu. Bunların ve daha fazlasının önüne geçmemiz biraz imkânsız gibi görünüyor. Yapmamız gereken sadece bilgisayarın başında geçirdiğimiz zamanı çok iyi ayarlamak, yani zamanı organize etmek?


İnternet deyince aklımıza bir de online alışveriş siteleri geliyor. Son zamanlarda bu tür siteler öyle çoğaldı ki, hangi siteye girseniz reklam üstüne reklam var. Giyim, elektronik eşya, mobilya, takı vb. ürün çeşitliliğine sahip onlarca site türedi. Ve bu sitelerin Alexa'da ki trafik verileri de fena değil. Yani bu sitelere tıklıyoruz.

Tabii ki online alışveriş denilince aklımıza güvenlik geliyor. Bu konuda da yatırım yapıyorlar. Reklam yatırımı gibi güvenlik sertifikasına, şifreleme sistemine, online alışveriş sistemine de epeyce para yatırıyorlar. Peki, buralardan alışveriş yapılır mı? Güvenli mi? Aslında benim söylemek istediğim güvenlik tehditleri için bir uyarı yazmak, "aman kredi kartınızı kullanmayın" demek değil. Dikkat çekmek istediğim nokta bu sitelerde satılan ürünlerin orijinal olup olmadığı ve ürün iptalinde ücret iade prosedürü, müşteri hizmetlerinin tavrı? Kısacası online alışveriş sitelerindeki ürün güvenliğinden bahsetmek istiyorum.Piyasadaki ünlü markaların çok pahalı ürünlerini hem de sezon başında %50 hatta %70 indirim ile sattıklarını iddia edip her yere reklam veriyorlar. Öncelikle şunu sormak gerek A markası kendi resmi sitesinde bile %50 indirim ile ürünlerini satmazken, bahsettiğim sitelerde nasıl %70'e varan indirimlere sahip "marka" ürünler oluyor aklım almıyor doğrusu.Şimdi bütün bu soruları geçtik ve alışveriş yaptık diyelim. Gelen ürünler genelde imitasyon kalitesiz Çin malı ürünler olabilir, çünkü görmüyoruz? İnternette okuduğum yorumların %60'ı sahte üründen şikâyetçi. Sonra ürün iptalinden sonra para iadesi ise tam bir rezalet (benim başıma geldi) müşteri temsilcisi iade işleminin 10 gün içinde yapılacağını söyler ama o iade işlemi aylar alabilir. Eğer şanslıysanız 1 ay içinde paranızı geri alabilirsiniz. Ayrıca satın aldığınız ürün elinize çok geç ulaşabilir ya da kargoda zarar görebilir. Eğer kapıda kargo görevlisinin yanında kargoyu kontrol edip hasar için tutanak tutturmazsanız yandınız demektir. Hatta tutanak tuttursanız bile yeni ürünü size göndermeyebilirler.Peki, ne yapacağız? Öncelikle reklamlara aldırış etmeyeceğiz. Bir alışveriş sitesinden bir şey satın almadan önce kesinlikle Google'dan alışveriş yapmayı düşündüğünüz site hakkında araştırma yapın, kullanıcı yorumlarını okuyun. Olumsuz yorumları çok sitelerden uzak durun. Eğer kazara bu tür bir siteden alışveriş yaptı iseniz ve paranız iade edilmiyor ise size tavsiyem bulunduğunuz il/ilçelerdeki valilik/kaymakamlıklarda bulunan il hakem heyetlerine başvuru yapmanız yönünde olacaktır. Onlar paranızı son kuruşuna kadar alıp size iade ederler?          

Mustafa Sönmez ©

  1. Faydalı yazınız için teşekkür ederim, gerçekten de online alışveriş gün geçtikçe artıyor ve güvenilebilir siteleri ayırt etmek çok önemli hale geldi. bence en önemli kriter sitenin gerçekte de bir mağazası olması ve arkasındaki şirketin geçmişi. örneğin bizim hırdavat satış mağazamız var ve www.hirdavatfirsati.com online satış sitemizde de satış yapıyoruz. o yüzden de stok sorunu vs. gibi sorunlarımız olmuyor. ama çoğu site başkasından alıp sattıkları için alışverişlerle olması gerektiği gibi ilgilenemiyor ve müşterileri mağdur durumda bırakıyorlar. ayrıca alışveriş yapmadan kesin bir google da o siteyi aratmak lazım,şikayet var mı acaba diye. 3D secure gibi sistemleri kullanan siteler de çok daha güvenilir, sipariş kaybını güvenlik uğruna feda ettiklerini gösterir ki bu çok önemli bir gösterge. Ya birisi kartınızı çalıp kullansa? 3D sisteminde telefona mesaj gelmeden onaylanmıyor işlem, keşke her site bunu uygulasa da sahtekarlıklar azalsa. Yorum yapma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

    YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara