list

Plastinat Vücut Sergisi ve Plastinasyon Nedir?

Plastinat Vücut Sergisi ve Plastinasyon Nedir?

Plastinat   
Plastinasyon için öncelikle gereken ölümü gerçekleşmiş bir vücut. Kişiler yaşadıkları sırada, ölümlerinden sonra vücutlarını hekimlerin mesleki yeterlilik kazanması ve hekim olmayan insanların da bilgilendirilmesi için bağışladıklarını beyan ediyor. Öldükten sonra da başkalarına faydalı olabileceklerini düşünen bu insanlar sayesinde, dünyada pek çok kişi insan vücudunun eşsizliğini kavrama fırsatı buluyor. Heidelberg’deki Plastinasyon Enstitüsü’nde 1982 yılında oluşturulan “benzersiz vücut bağışı programına” kayıtlı 11.500 vücut bağışçısı var.


Plastinasyon, Plastinat   
Gunther von Hagens işte insanlara bu şansı veriyor. Heidelberg Üniversitesi Patoloji ve Anatomi Enstitüsü’nde görev yaparken 1977 yılında plastinasyon yöntemini geliştirmiş. Bu yöntem için patent alma süreci 1977-1982 yıllarını kapsamış. Hagens, o tarihlerden itibaren bu yöntemi geliştirmeye devam etmiş ve dünyanın pek çok ülkesinden 30 milyon insanın gezdiği “Body Worlds” sergilerini yaratmış.

“Body Worlds- Yaşam Döngüsü” sergisinin Temel amacı sağlık eğitimi olan sergi aynı zamanda herkese vücudun derinliklerine yolculuk yapma fırsatı veriyor. 

Ayrıntılar videoda


Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara