1984 Romanından Hiç Görmediğiniz Alıntılar

1984 Romanından Hiç Görmediğiniz Alıntılar

1984 Romanından Hiç Görmediğiniz Alıntılar. Kara Dörtleme olarak da anılan dört büyük distopya klasiğinden biri.

George Orwell’in en çok okunan ve Twitter’da, diğer sosyal medyada paylaşılara benzeyen alıntılar burada. Tabii ki kitabı okumadıysanız bir an çnce okumanız gerketiğini söylemek istiyorum. Yine burada çok fazla alıntı yapamasam da en etkileyicilerini aldım.

Kara Dörtlemenin diğer kitapları ya da hepsini yazarak sizi aşağıdaki 1984 alıntıları ile baş başa birakayım. Tabii ki romanın filmi de var. Filmi de izleyebilirsiniz. Ama romandaki anlatımı bulamayacaksınız. Aşağıda bir fragman olacak. Kara Dörtleme’nin diğer kitapları: Biz Yevgeni Zamyatin, Cesur Yeni Dünya Aldous Huxley ve Fahrenheit 451 Ray Bradbury romanlarıdır.

1984 Romanından Hiç Görmediğiniz Alıntılar

🍭 “Tekdüzelik çağından, yalnızlık çağından, Büyük Birader çağından, çiftdüşün çağından selâmlar!”

🍭 “Partinin sürekliliği, Düşünce Polisinden çok bu tür kendini adamış, sorgusuz sualsiz her şeyi kabullenen insanlara bağlıydı.”

🍭 “Uydurma istatistikler tele ekrandan sel gibi akıyordu. Geçen yıla oranla, şimdi daha çok besin maddesi, daha çok giyecek, daha çok ev, mobilya, tencere, daha çok yakıt, daha çok gemi, helikopter, kitap, daha çok bebek vardı.”

🍭 Cinsel eylem, eğer başarıyla yerine getirilirse, başkaldırmak demekti. Birisini istemek, bir düşünce suçuydu.

🍭 Eski uygarlıklar, sevgi ve adalet üzerine kurulduklarını ileri sürerlerdi. Bizimki nefret üzerine kurulu. Bizim dünyamızda korku, kin ve övünmeden başka duygulara yer yok.

🍭 Bizi yöneten dört Bakanlığın adı bile, gerçek anlamlarının ters çevrilmesinin küstahça bir gösterimidir. Barış Bakanlığı savaşla, Doğruluk Bakanlığı yalanla, Sevgi Bakanlığı işkence ve zulümle, Bolluk Bakanlığı herkesi aç bırakmakla uğraşır. Bu çelişkiler bir kaza sonucu değildir, ne de basit bir ikiyüzlülüktür.

🍭 “Piramidin tepesinde Büyük Birader vardır. Büyük Birader yanlışlık yapmaz, tüm güç onun elindedir. Her başarı, her zafer, her buluş, bütün bilgi, bütün mutluluk, bütün erdem onun önderliği altında var olur ve ondan esin alır. Kimse bugüne kadar Büyük Biraderi görmüş değildir. Kendisi posterlerde bir yüz, tele ekranda bir sestir. Ne zaman doğduğu bilinmez, ama asla ölmeyeceği ortadadır. Parti, kendisini Büyük Birader imgesi arkasına gizleyerek dünyaya açılmaktadır.”

🍭 “Yenikonuşun tüm amacının, düşünme sınırlarını daraltmak olduğunu görmüyor musun? Sonunda düşünce suçunu olanaksızlaştıracağız, çünkü en sonunda, onu anlatacak sözcükler kalmayacak.”

Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları

Bir Cevap Yazın