Blog mu Youtube mu? Youtube Videolarım ve Blogum

Youtube    
Blogger'daki blog maceram Ekim 2012 yılından beri devam ediyor. Blogumu ilk açtığım günden beri yani Blogger öncesinde de hep yayınlarım için videolar yapmayı istemiştim. Fakat biraz inat biraz da uzun uzun yazmayı sevmem beni engelledi. Uzun yazılar dedim ya gerçekten de uzun... Belki bu uzun yazıları okunabilir yapamasam da izlenebilir ya da dinlenebilir yapabilirim diye düşündüm. Geç kalmış bir karar biliyorum.

Okuduğum kitaplardan aldığım notlarımı değerlendirmenin en güzel yolu blogdu. İlk önceleri şiirlerimi ve denemelerimi paylaşıyordum. Sonraları hayal dünyam ve fikir dünyam değişmeye başladı. Okuduğum kitaplardan edindiklerim ve sanat anlayışım; eleştirilerim derken blogda kategoriler çoğaldı.

Son zamanlarda bazı blog yazarı arkadaşlar "popüler ve çok okunan, aranan blog yazarı" olmanın reçetelerini veriyorlar. Oysa amaç ne popüler olmak ne de çok okunan, aranan olmak... Amaç içimizden gelenleri yazmak olmalı. Amaç: madde iken ruh olduğumuzu, bilgi olduğumuzu maddenin de ötesinde hayal gücümüzün olduğunu bilerek yazmak olmalı. 

Mustafa Sönmez   
Zaman 13.7 milyar yıllık bir ağırbaşlılık ile devam ederken ben kendi zaman dilimimde bu yolculuğa tanıklık ediyorum. Bütün bu tanık olduğum şeyleri yani yaşama dair halleri uzun ya da kısa makaleler ve bazen de videolarla blogumda yayınlıyorum. Okuma notlarım, izlediğim ve gördüğüm her şeyin kaydını tutuyorum.

Bu sözler ile tarif ediyorum bazen blogumu. Şimdi hem yazmaya devam ediyorum hem de bu tanımlamaya yenisini yani videoları ekledim. Zaman değişirken "hayatı kaydet"menin de şekli değişiyor. Artık bloglar yetmiyor. Yakında sohbet videolarımı da yayınlamaya başlayacağım. Yaşama dair notların da videolarını hazırlayacağım.


Bana destek olmak için abone olmayı unutma

Blog mu Youtube mu? Youtube Videolarım ve Blogum Blog mu Youtube mu? Youtube Videolarım ve Blogum Reviewed by SNMZ on Nisan 28, 2016 Rating: 5

18 yorum:

 1. aslında hoş bir fikir gerçekten de hayatı kaydetme şekilleri değişiyor ve bu hıza yetişmek için daha farklı imzalar atmak iz bırakmak gerekiyor, başarılar dilerim Mustafa

  YanıtlaSil
 2. 'Değişim, gelişim, her şeyiyle takdire şayan bir blogger kim ?'diye sorsalar, düşünmeden 'Mustafa Sönmez 'derim.Zekan, müthiş bir akla sahip olman, bir de donanımın sana çok yollar açar.Her zaman efendi ve saygı değer bir blogger oldun.Aşırılıktan kaçan, hep dengeli bir tavırda duran,kişiliğininin güzel özellikleri yazılarından teyit edilen, araştırmacı misyonunla diğer bloggerlara bilgi saçan bir kardeşimsin. Maşallah diyor ve başarılarının devamını diliyorum.Ece Evren :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun ve güzel dileklerin teşekkür ederim Ece

   Sil
 3. Video biraz amatörce, ses tonunuz da kulaga hoş gelmiyor. Kitapları da okuyorum araştırıyorum havasına özenle dizmişsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Adsız,
   Keşke anonim yazacağına adınla yazma cesaretini gösterseydin. Eleştiri yapmak doğal hakkın beğenmemek de doğal hakkın. Ama yazıdaki bazı bölümlerden ötürü laf olsun diye eleştirmek doğru değil.

   Evet, amatörüm video konusunda. Sesim de pek iyi değil. Ses kalitesini son videolarda arttırdım. Yakında sohbet videoları hazırlayacağım. Önemli olan anlattıklarım kendime yaşama katmak istediklerim olsa gerek.

   Kitaplar insanları onurlandırır ve yaşamın nefesdir. Kitaplara kötü alışkanlık gözüyle bakmam ya da sigara paketi muamelesi mi yapmam gerekiyordu? İnsanları, birbirimizi okumaya teşvik etmeliyiz. Okuduklarımızı paylaşmalıyız.

   Doğru yoldayım demek ki!

   Sil
 4. Hayatı kaydetme noktasında çok güzel bir yöntemdir blog tutmak. Ben blogları, özelliklede kişisel blogları çok ama çok seviyorum. Benim için her blog, farklı bir dünya farklı bir yaşam. Bende blogumu tamamen "not defterim" olarak görüyorum. Vlog izlemeyide çok ama çok seviyorum, izlemesi keyifli oluyor gerçekten. Fakat oda biraz zor bir iş gibi. Mesela düşünüyorumda, ben öyle bir şey yapmaya kalkışsam, muhtemelen videoyu çektikten sonra izleyişimde beğenmediğim yada, olmamış dediğim bir çok şey bulurum kendimde. Belkide 5 dk'lık bir videoyu onlarca defa çekmek zorunda kalırım. Demem o ki; o da zor bir iş. Düzenli olarak vlog yayını yapanları tebrik etmek lazım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Mustafa,önemli olan bir şeyler yazmak ki dünyadaki en güzel şeylerden biri de yazmak olsa gerek. Videolar çok eğlenceli bazen 5 dakika için 30 dakika uğraştığım okuyor. Sohbet videolarına inşallah en kisa zamanda başlayacağım. Ben de pek beğenmiyorum bazen :)

   Sil
 5. Sevgili Ataol Behramoğlu'nu bir şiir dinletisinde dinleme şansına erişmiştim.Hayalimde canlandırdığımdan farklı bir sesle karşılaşmam hiç bir zaman onu AtaolBehramoğlu olmaktan bir adım geri götürmedi.Aksine yüceltti.Aslolan her zaman samimiyetle üretilmiş emektir nihayetinde.Özgünlüğünüzü ve emeğinizi takdir ediyorum.Başarılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Yorumun gerçekten çok güzeldi. Verdiğin örnek harika gerçekten.

   Sil
 6. Tanıtım videosu çok güzel olmuş. Kanalınıza da abone oldum. Sizden güzel videolar bekliyoruz Mustafa Bey.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. İnşallah zaman geçtikçe daha iyi videolar yapacağım.

   Sil
 7. Merhabalar Mustafa

  Geçen gün bende sayfam "KİŞİSEL BLOG YAZARLIĞINDA BAŞARI" başlıklı bir makale ele aldım. Ve orada "popüler blog" olmak cümlesini kullandım. Orada seninde yazmış olduğun yoruma ithafen aynen şunu yazmıştım.
  ...
  "Blog yazarı hangi konuda içerik hazırlayıp paylaşıyorsa paylaşsın amacı:
  Özgün ve kaliteli içerikler üretmek olmalı.
  Yazdığı içeriklerde okuru bilgilendirmeli.
  Doğru, bilinçlendirici ve öğretici içerikler her zaman ön planda olmalı.
  Okuruyla, toplumla iletişim kurabilme yeteneğine sahip olmalı.
  Ve her şeyden önemlisi amacının ve hedefinin ne olduğunu unutmaması lazım."

  Malum yıllar içinde birçok blogun ve blog yazarının tabiri caizse saman alevi gibi parlayıp bir anda söndüğüne şahit olmuşuzdur ve hala oluyoruz da. Amaç sizinde bahsettiğiniz gibi "Hayatı Kaydetmek" olmalı."

  Yani konuya dönecek olursak; blog yazarının amacı bildiği ve tecrübe ettiği doğru bilgiyi okur ile içten samimi bir uslupla yazmak ve paylaşmak olmalı. Popüler blog yazarı olmak için ayrıca reçeteye gerek yok :) Bir rehberin edindiği duygu ve düşüncelerin samimi bir üslupla aktarılması bence en büyük reçete.

  Sevgi, saygı ve hürmetlerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam,
   Blog, Öğretici bilgilendirici de olmayabilir cunku kategoriler kisiye gore değisir. Ben pek kalıpları sevmem.Ama senin de söylediğin gibi özgün ve kaliteli içerik olmalı. Maalesef son yıllarda herkes bir "populerlik"tir tutturmus. Başarılı olmak için uğraşmak ayrı bir konu. Sonuçta yazdıklarımızı daha çok insan okusun istiyoruz. Daha çok kişiye ulaşabilelim düşüncesinde sorun yok.

   Amaç ya da hedefe gelince: popüler hedef ve amaç tanımları yapmadan yazmak gerekli. Sabırsızlık ve popüler olamadım düşüncesi ile pekçok blog yazarı blogunu bırakıyor.

   Artık bana göre gereklilik olan video içerik blog için önemli...

   Sil
 8. Ne Olursan Ol Hayatı Kaydet diyorsun yani. :) En güzeli abi. Ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 9. Mustafa abi şimdi abone olmaya gidiyorum :) Güzel şeyler çıkacağına inanıyorum:)

  YanıtlaSil

Gmail hesabın ile yorum yazabilirsin. Yorumlama biçinden "Google"ı seç. Ayrıca saçma sapan reklam bağlantıları atmayın, "kabak tadı verdiniz" :) Bunun dışında sansürsüz her yorumu yayınlarım. Tabii ki yazarken vereceğim cevabı da düşün Hahahaasdfgh

Blogger tarafından desteklenmektedir.