Deniz ve Ben

Vapur İstanbul   


Tensel olandan tinsel olana. Vapur ilerlerken, rüzgarın püfür püfür kulağıma söylediği şarkı ve denizden gelen ilham ile...

Yaz sıcaklarında insanlar iyice evlerine çekilir. Kış mevsimi de öyle değil midir? Hatta yağmur yağdığında bile hemen kaçışır dururuz. Bir saçak altı bulmak ya da sığınarak bir yere neden ihtiyaç duyuyoruz ki! İşte deniz ve ben yaz kış arada görüşürüz.

İstanbul'da yaşayıp da vapura binip bir İstanbul turu atmak şu yana, denizi hiç görmeyenler bile varmış. Düşünün: vapur denizde yani İstanbul boğazında ilerlerken püfür püfür esen rüzgâr insanı esir alır. Bütün düşünceler, hayaller denize odaklanır. Şöyle Adalar ya da daha içeriye doğru vapur ile giderseniz deniz size sonsuzluğu, berraklığı hatırlatır; hayallerinize ve tinselliğe bir giden bir yoldur vapurun denizi yararak köpük köpük arkasında bıraktığı iz...

İnsan elinin değmediği her şey insana doğasını hatırlatır. Aslında insanların ta kendisidir, kendisini maddeye tutsak eden; zora sokan, sonsuz isteklerinin kölesi eden. Uzay Yolu (Star Track) sinema serisinin bir bölümünde teknolojiyi reddedip uzak bir gezegende bilgelik ve doğa ile haşir neşir yaşayan bir topluluk vardı, mutluydular... Denizi ne zaman görsem mutlu oluyorum. Su bana her şeyin geçiciliğini hatırlatırken bir yandan da yapay medeniyetimize meydan okur.

Vapur yolculuğu güzel gidiyor ve güzel İstanbul manzarası insanın şair ruhunu tetikliyor. Daha sevecen, daha huzur dolu oluyor insan. Sanki bir büyü... Doğallıktan kopup beton binalara muhtaç olduğumuzdan beri halimiz çok kötü. İçselliğimiz, bilgeliğimiz; merhametimiz kalmadı. Marka manyağı olduk. Markaların kölesi olduk. Marka telefon, marka saatler... Verdiğimiz para önemli değil, sadece gören "vay be marka telefonu var" desinler yeterli bizim için. Aslında doğal alanlara, parklara, tarihi alanlara girerken insanlar taptıkları ve kölesi oldukları elektronik eşyaları ve o kendilerini sömüren markaları bir yana bırakacaklar. Bu zaruri olacak. Doğa bizi sömürmüyor.

Sivas, kuru kup kuru bir yerdir. Çıplak dağlar, bozkır alabildiğine uzar. Fakat hep dikkatimi çekmiştir; ufacık bir dere kenarında hemen ağaçlar ve hayvanlar kendini gösterir. Su, bize doğallığımızı verir. Aslımıza döndürür. Doğa ise hep verir. Ama biz insanlar durup hiç düşünmüyoruz, hiç acelemiz yok sanki. Sevgili dostlarım doğa içinde, bir vapurda ya da Sivas'ın kısıtlı coğrafyasında bir derenin etrafında yetişen 30-40 ağacın içinde temaşaya dalınca termodinamik yasaları işlemez. Entropi, bu içselliğin ve doğallığın karşısında tersine işler. Bizler daha huzur dolu daha genç oluruz. Bu nedenle modern şehirler çabuk köhner ve içindeki insanlar çabuk yaşlanır. Ama doğallığı korunan ya da Sivas gibi öyle akarsuyu ya da denizi olmasa da ağırbaşlı ve ulu şehriler; Anadolu’nun samimi insanlarının yaşadığı bu yerlerde entropi hüküm sürmez. Zamanın dışında cereyan eder her şey.

İşte, deniz ve ben bu düşünceler ile uzun uzun sohbet edip biraz daha kendimize geldikten sonra ayrılıyoruz. Artık gün batıyor. O ise ayrı bir mucize. Bir gün televizyonları kapatıp, mobil internetimizi Facebook paylaşımlarını, öz çekimleri bırakıp topluca gün batımını izlesek. Ama sadece izlesek. O bize söyleyeceğini söyler. Gösteriş için Instagram paylaşımları yapmadan, sadece izlesek sonra da gitsek... Biliyorum o zaman birbirimizi daha da anlayacağız ve kendimize yaklaşacağız.

Bu yazılara da bir bak e mi?
Sanal Vakitler Sanallaşan İnsnalar) Yazısı için tıkla
Sanal Vakitler 2 Yaşamı Taklit Eden Biz İnsanlar ve Mutsuzluk için tıkla

Mustafa Sönmez
13 Ağustos 2013, İstanbul

Bu yazıyı yazarken fonda çalan müzik: Secret Garden, Frozen in Time


Deniz ve Ben Deniz ve Ben Reviewed by SNMZ on Ağustos 13, 2015 Rating: 5

6 yorum:

 1. Sokakların denize çıkıyor ve sen bu konuda çok şanslısın bana göre...

  YanıtlaSil
 2. Vapurdaki o serin esen rüzgarın tarifi eşsiz bir şey. Deniz, vapurun sesi, simit, martı, esen rüzgar diye uzar gider. İstanbul'da yaşayanlar gerçekten şanslı insanlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deniz ve vapur su sesi vs. insana sadece et ve kemikten ibaret olmadığını hatırlatıyor. Yeşil alan kalmadı. Umarım denizi de kirletmez insanlar.

   Sil
 3. bu müthiş vapur fotosunu sen mi çektin yaaa ne kadar güzelmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, Google'da ararken gördüm süper fotoğraf. Üzerinde telif bilgisi yoktu ben de internetin malı olmuş bu fotoğrafı kullandım.

   Sil

Gmail hesabın ile yorum yazabilirsin. Yorumlama biçinden "Google"ı seç. Ayrıca saçma sapan reklam bağlantıları atmayın, "kabak tadı verdiniz" :) Bunun dışında sansürsüz her yorumu yayınlarım. Tabii ki yazarken vereceğim cevabı da düşün Hahahaasdfgh

Blogger tarafından desteklenmektedir.