Hastane Günlerim Başladı

Vakumlu Kan Tüpleri   

Bugünden itibaren hastane günlerim de başlamış oldu. Zaman çok çabuk geçiyor. 6-7 aylık bir süre ne de çabuk geldi geçti. Haziran ile birlikte öğlen vakti de insanı pişirecek sıcaklığa ulaştı. Ama ben usul adımlarla yola koyuluyorum. Hastaneye iyi ki çok yakınım. Uzaklık İstanbul'da yaşayan herkesin en büyük sorunu… Bazen uzak bir semt gittiğimde, hele ilk gidişim ise, kendimi başka bir şehirdeymiş gibi hissediyorum.

Öğleden sonra saat 13.16'da randevum vardı. Öğlen arası. Etrafta kimse yok. Barkod için kayıtta beklemeye başladım. Aradan 15 dakika geçti arkama doğru baktım o da ne! Uzunca bir kuyruk oluşmuş. Oha! O ne kuyruk öyle iyi ki erken gelmişim, derken kayıt da açıldı. Klasik, insani gelişimini tamamlayamadan evrimce elenmeye itilmiş cahil bir mahlûk yine kayıt sekreterine bağırdı durdu. Bu tip saldırgan vahşi köpeklere sağlık hizmeti vermemek lazım… Defolsun baytara gitsinler. Burada sağlık çalışanlarına şiddet olayını yazmıştım bir bak istesen.

Her neyse, barkod aldım kayıt yaptırdım. İnsanlar sırada bir kaç bin ışık yıllık kuyruğa girdiği için hemen beklemeden şeker doktorumun odasına girdim. Çok beğendiğim çok cana yakın güler yüzlü şeker gibi bir kadın, doktorum. Ona ters hareket yapan inanın çarpılır, ağzı kulağına gelir. Burada yazmıştım ilaç ve hasta tecrübelerimi. İlaç raporu ve kan tahlilleri için 6 tane rengârenk kapaklı vakumlu kan tüpü ile kan alma ünitesine indim. Ama bir de damarım bulunsa ne güzel olacak. Hele bir de acemi hemşireye ya da işini bilmeyen bir fosile denk geldiysem boku yedim demektir. Geçen yıl hemşire damar bulmaya çalışırken petrol kuyusu arar gibi bir oraya batırıyor iğneyi bir buraya yok olmadı diğer kola olmadı el üstüne yok orada da olmadı... Yok ebenin ki ne beceriksiz şeysin, diyorum hemşireye tabii ki içimden. Sonra diğer elimin üstünden bir damarda kan rezervini buldu petrole hücum eden batılılar gibi "hücum ileri" naraları ile tüpleri doldurdu. Bir vampir gibi kan dolu tüpleri görünce sevindim; resmen kevgire dönmüş olsam da olan olmuştu. Artık damarın yerini ben gösteriyorum, aman diyorum emin değilsen iğneyi batırma.

Bu ay 7 günlük maceranın ardından 6 ay sonra görüşmek üzere dermatoloji, kalp damar,  kardiyoloji ve göz bölümüne öpücük konduracağım. Şu güzel yaz günlerinde Tanrı herkese ağlık ve huzur dolu günler versin.

Mustafa Sönmez ©
Orijinal blog içeriği. Kopyalanamaz.

Yorumun önemli bir kaç satır yorum yaz e mi?

Hastane Günlerim Başladı Hastane Günlerim Başladı Reviewed by SNMZ on Haziran 05, 2015 Rating: 5

12 yorum:

 1. Cok gecmis olsun. Doktorunun iyi olmasi buyuk sans ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Genelde çok iyiler, hal-hatır sorup hafiften muhabbet bile ediyorlar. Hastaların da biraz yontulması lâzım. Doktor "şeker gibi" olunca hasta daha çabuk iyileşiyor.

   Sil
 2. Çok geçmiş olsun Kardeşim, Benimde 6 ayda bir tedavilerim var. Doktor seçimi çok önemli gerçekten, Rabbim herkese şifa versin inşallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür Gökhan. Sana da geçmiş olsun. Doğru doktoru buluncaya kadar çok doktor değiştirdim. En sonunda buldum.

   Sil
 3. Öncelikle geçmiş olsun diyorum Mustafa. Hastane işlerini hiç ama hiç sevmem. ALLAH kimseyi hastanelere düşürmesin. Ben bir kaç kez kan vermek zorunda kaldım, test denen ıvır zıvırlar için. Hemşire beni öldürse bu kadar acı çekmezdim yani >_< O günden beri iğneye karşı çok büyük bir fobim var. Hastaneye daha kapısından girerken bile, o kolonya kolonya ve ilaç kokusu beni korkutmaya yetiyor.

  Hastaneye en son geçen yıl gitmiştim. O günden beri çok çok çok ağır durumda olmazsam gitmiyorum. Hastaneler çok korkunç :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol Mustafa,
   Evet haklısın ben de zorla gidiyorum ama mecburum. Yoksa pamuğa yaklaşırım :) 4-5 defa direkten dönünce artık önem veriyorum. O gün iyi bir fırçamı yerdi hemşire ama iyi ve günüme denk geldi. Bir de sabah aç karnına olunca o halsizlik ile sesim çıkmadı. Hastaneler tam tımarhane o sebeple korkunç geliyor. İnsanlar kural bilmiyor.

   Sil
 4. ayyy offff hastane ayyy hiç sevmeem. kan vermek de off zor yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk başlarda zordu ama zamanla alışıyor insan. Hastaneler sevilecek yerler değiller ki!

   Sil

Gmail hesabın ile yorum yazabilirsin. Yorumlama biçinden "Google"ı seç. Ayrıca saçma sapan reklam bağlantıları atmayın, "kabak tadı verdiniz" :) Bunun dışında sansürsüz her yorumu yayınlarım. Tabii ki yazarken vereceğim cevabı da düşün Hahahaasdfgh

Blogger tarafından desteklenmektedir.