Hürriyet Bumerang Nedir? Bloglar İçin Gerekli mi?

Bumerang   

Hürriyet Bumerang Nedir?

Uzun zamandır denemeyi düşündüğüm Hürriyet Bumerang servisini en sonunda denedim. Daha doğrusu sisteme baktım, içerik kontrolü yaptım. Burada Hürriyet Bumerang zararlı mı? Hürriyet bumerang kazanç sistemi ne kazandırır? Gibi sorular hakkında fazla birşey söylemeyeceğim. Çünkü verdiğinden çok alan bir sistem burası.

Öncelikle ilk olarak üye olduğum anda beni kendinden soğuttu. Çünkü 12 maddelik üyelik sözleşmesi akıllara zarar ayrıca şu ibare "tamamen kendi iradesi dogrultusunda ve herhangi bir sebebe dayanmadan "Üye" basvurularini reddedebilir veya "Üye" basvurusunun kabul edilmesini ek sart ve kosullara baglayabilir" sisteme üye alımının tamamen keyfi olabileceğini gösteriyor. Yani güvenilmez, güvenilemez. Bumerang'a nasıl üye olunur? Sorusunun cevabı tamamen belirsizlik içinde.


Bumerang Üyelik Tipleri

Blogunuz orijinal kendi hazırladığınız içerikten oluşsa bile; tamamen keyfi, kafalarına göre bir değerlendirme ile blogların içeriklerini "gümüş" "altın" "platin" diye sınıflandırdıklarını düşünüyorum. Vaad ettikleri gibi içerik ve özgünlük değil,"Yazar Kafe"de yayınlanan (platin) blogların görselliği olsun, içerik düzeni olsun, konular, aşlıklar, estetik gibi kendi koydukları  değerlendirme kriterlerine bile uymuyorlar. Üyelik tipi bence tamamen keyfi, editörün isteğine göre. Şaibeli. "Bumerang üyelik tipimi yükselteceğim." "Bumerang üyelik tipimi nasıl yükseltirim" diye uğraşmadan, içimizden geldiği gibi yazalım sevgili blog yazarları.


Bumerang'tan Para Kazanma

Reklam almak için, ajansların blogunuzu seçmesi gerekiyor. Yani özgün bir blogunuz var. Emek verdiğiniz bir blog, kaliteli bir blog. Blog ziyaretçi sayınız iyi. Hatta "Platin" üyesiniz; bunlar yeterli değil illaki birileri sizi seçecek. Yani birilerinin gözünde "değerliyseniz" blogunuz iş yapacak.


Yazarkafe Nedir?

"Hurriyet.com.tr ve Yazarkafe.com’da çeşitli sayfalarda yer alarak" hakkında ise, Öncelikle "yazarkafe" "hür list" sistemi ile değil, blog yazarları kendi aralarında dayanışma içinde olarak, birbirlerinin sayfalarını ziyaret ederek bu desteği sağlamalılar. Tamamen sizi robotlaştıran, verdikleri teklifleri sisteminize sorgusuz-sualsiz ekleyeceğiniz bir oluşum. Yani amaç blog kullanıcılarına hizmet etmek değil, sömürmek. Sizi kendilerine esir etmek. Şunu şunu yaparsan sana "hit" kazandırırız gibi yaklaşımlar. Köleleştirilmiş blog olmak istemiyorsanız buraları terkedin. Reklam için Google Adense en iyisidir ve reklam veren elbet çıkacaktır. "Hit" kazanmak için de orijinal yayınlar, çarpıcı başlıklar ve diğer bloglarla işbirliği yeterlidir.

Bumerang'tan Reklam Alma

Ayrıca teklif sistemine üye olmak, sürprizler için sosyal medya hesabı gerekiyor, sosyal  medya hesaplarımızı neden sisteme katalım ki! Çok fazla şey isteyen, blog yazarlarına kırk takla attıran bir sistem olarak görüyorum.

En önemlisi de, sizden istedikleri kişisel bilgileri takır takır yazdıktan sonra üyeliği iptal etme şansınız da yok. Sadece blogunuzdaki kodları silmenizi ve e-posta listenizdesinden çıkmanız gerekiyor. Üyelik ise var, kişisel bilgilerinizle birlikte sistemde duruyor. 

Kısacası köleleştirilmiş değil özgür bloglar yazılmalı... Ne Bumerang ne de Alexa sıralaması bizim için bir ölçü olmalı.

Mustafa Sönmez 
Bu yazı orijinal blog yazısıdır. Alıntı yapılamaz, kopyalanamaz...

Not: Bu yayını düzenleyip tekrar yayına aldım. Yeni etiket ve başlık ile daha iyi olacağını düşündüm. Yayın tarihinden 1 yıl önce yazmıştım.

Sen de fikrini belirt olur mu? Yorum paneli emrinde.

Hürriyet Bumerang Nedir? Bloglar İçin Gerekli mi? Hürriyet Bumerang Nedir? Bloglar İçin Gerekli mi? Reviewed by SNMZ on Haziran 08, 2015 Rating: 5

16 yorum:

 1. Bende uzun bir zamandır bumerang'a üyeyim ama hiç bu şekilde düşünmemiştim. Evet, bahsettiğin gibi Alexa'da yada başka bir yerde üst sıralarda olmak için yazmak çok saçma. Biz birilerinin yada bazı sistemlerin gözünde üst sıralarda olmak, onlara kendimizi ve blogumuzu sevdirmek için blog yazmıyoruzki. Sadece yazmayı sevdiğimiz için yazıyoruz. Bende bumerang'a üye olduğumda bloguma hit kazandırmak ve gelir elde etmeyi planlıyordum ama durum pekte öyle değil şuan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Sadece yazmayı sevdiğimiz için yazıyoruz" işte bütün blog sisteminin özetini yazmışsın Mustafa ;) Bumerang'a hayır...

   Sil
 2. Bumerang'da kayıtlı bir sitem var altın üyelik.Site de yayınlanan reklamı onların istediği gibi yayınlayacaksın.İş bunla bitmiyor.Ücret alma eşiğine yaklaşılınca reklam gelmez oluyor.Öyle kalıyorsun.Zannedersem editörlerin hepsi erkek.Niye derseniz.Dikkat edin kadın yazarların sitelerinin hepsi platin üye :-)) Kolay gelsin Mustafa.. ))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkür. Bumerang ve bu gibi sistemler hiçbir zaman hoşuma gitmedi. Editörlerin belirli bir kurala göre çalıştığını da sanmıyorum çünkü üyelik kuralları ya da üyelik tipleri için geçerli olan kurallar ile verdikleri üyelik tipleri çelişiyor.

   Sil
 3. şunu belirtmek istiyorum mor kedi adlı arkadaşın dediği kesinlikle çok doğru kadınların bloglarına bakıyorum henüz bir kaç tane yazı olmasına rağmen hemen platin üye oluyorlar. Acaba bu kadınları teşvik etmek için mi yoksa yalakalık mı bilmiyorum tabi bu bütün kadın blogları için geçerli değil çok denk geldim bloga girdiğimde mesela daha bir kaç tane yazı var ama platin üye burası gerçekten tuhaf ben tam bir yıldır tamamen kendi yazılarımı yazdığım halde daha altın üyeyim , platin üye olamadım. Bloglar için gereklimi dersek bence gerekli gerek site tanıtımı gerekse hit yönünden siteye faydası oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben sistemin tamamen taraflı olduğunu ve kafalarına göre iş yaptıklarına inanıyorum. Ben de içi boş sayılacak platin üyelikler gördüm. Sisteme güvenmek zor.

   Sil
  2. Gerçekten öyle platin üye olan bloglara bakıyorum adam bloguna 3 - 5 tane yazı koyuyor o da sağdan soldan alınma yazılar ama platin üye oluyor. Bende bütün yazıları emek vererek yazıyorum bir çok görseli de kendim oluşturuyorum ama gel gör ki altın üyelikten fazlası olmuyor sisteme güvenmek gerçekten çok zor.

   Sil
  3. Ben de senin gibi site içeriğini tamamen kendim oluşturuyorum. Çok az bir kısmı alıntı. Onlar da kitaplardan alıntı ya da dergilerden. Blog yazarları özgür olmalı. Altını, platini; elması; safiri kim takar :)

   Sil
 4. Bence ne yaptıklarını bilmiyorlar. Tek sorunları kafalarına göre iş yapmaları.

  Bizim içeriklerimize gerçekten bakıp ona göre değerlendirseler, bir çok blogger altın üye olarak kalmazdı.

  Elinize sağlık, yazınızı yazarken değişik bir pencereden olaya bakmışsınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşüncelerini paylaştığın için teşekkür ederim. Ben Bumerang sistemini gereksiz görüyorum. Şu hali ile gereksiz. Değişime ihtiyacı var.

   Sil
 5. Aslında çok haklısınız istediklerini altın veya platin üye yapma hatta ücret talep etme sınırına gelince reklam vermemek bile onların elinde. Hiç öyle düşünmemiştim teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşüncelerini paylaştığın için teşekkür ederim. Bence blog yazarlarını kullanan bu sistemlerden uzak durmalıyız daha doğrusu kontrol bizim elimizde olmalı.

   Sil
 6. Bumerang'a baktım herkes üye olmuş ben de oldum, yoksa anlamam bumerangtan mumerangtan ))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Bloggar'a ilk geçtiğimde biraz inceledim. Sonra işe yaramaz bir sömürü sistemi olduğuna karar verdim.

   Sil

Gmail hesabın ile yorum yazabilirsin. Yorumlama biçinden "Google"ı seç. Ayrıca saçma sapan reklam bağlantıları atmayın, "kabak tadı verdiniz" :) Bunun dışında sansürsüz her yorumu yayınlarım. Tabii ki yazarken vereceğim cevabı da düşün Hahahaasdfgh

Blogger tarafından desteklenmektedir.