En İyi Yabancı Dizi Filmler ve Konuları- İzlediklerim (Sen de İzle)


En İyi - Yabancı Diziler ve Konuları

Bu yayında izlediğim ve işlemiş olduğum filmlerden olan: Fringe, Breaking Bad, Person of Interest, Teen Wolf, Under The Dome, Prison Break, Continuum, Dexter, The 100, The Bates Motel, Orphan Back filmlerinin konularını yazacağım.

Dikkat bu blog ve bu yayınlar tamamen orijinaldir. Bana ait yayınlar alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. Bütün yazılarım dijital telif hakları ile korunmaktadır.

Diğer yazım olan izlediğim filmlerin komik yorumlarını okumak için tıkla


The 100
Verdiğim Puan: 7.2
Tavsiyem: Evet

Konusu: Kass Morgan'ın romanından esinlenmiştir. Nükleer bir savaş sonucu dünya yaşanamayacak bir yere döner. Hayatta kalan 12 ülkeden toplam 400 kişi dünyanın yörüngesinde bulunan uzay istasyonlarının birleşiminde oluşan bir yerde yaşamaktadırlar. Zamanla 4000 bin kişi olan insan sayısı ile hava ve barınma sorunları çıkmasıtla 100 genç mahkum dünyanın yaşanılır bir yer olup olmadığını anlamak için dünyaya gönderirlir. Dünya yaşanılır bir yerdir fakat, radyasyonun etkileri az çok vardır. Yaşayan yerli dünyalılar ilkel vahşi bir hayat sürdürmektedirler. İki grup arasında bir mücadele başlar. 100 kişil grup kendi içlerinde de çekişme yaşamaktadır. Gelişmiş teknolojiye sahip "Dağ Adamları"da 1. sezon sonunda 100 kişiden geri kanı tecrid odalarında alıkoyar.
 


Under The Dome: (Türkçesi: Ya da Türkçe anlamı: (Kubbenin Altında)
ABD, CBC
Verdiğim Puan: 7.5
Tavsiyem: Evet

Konusu: Sitephen King'in 2009 yılında yazdığı romandan uyarlanmıştır. Chester's Mill Kasabası'nın üzerine bir gün gizemli bir kubbe iner. Şeffaf ve çok güçlü olan kubbe kasaba kalkını sınar. Yolsuzluklar ve çeşitli cinayetler işleyen halk bir nevi cezalandırılır.


Comtinuum: (Türkçesi: Ya da anlamı: Süreklilik)
ABD
Verdiğim Puan: 7,5
Tavsiyem: Evet

Konusu: Alec Sadler 2071 yılında şirketler birliğinin yöneticisi olarak bir grup teroristi yakalatır. İnfaz sırasında teroristler zamanda yolculuk yaparak 2012 yılına gelirler. Tabii ki sadece teroristler değil. Kiera Cameron'da zamanda yolculuk yapar. Kiera suçluların peşindedir. Tabii ki suçlular da tarihi değiştirme peşindedir. Alec ise henüz 17 yaşındadır. Olaylar zaman çizgisinin birkeç defa değişmesine kadar gider.


Person of Interest (Türkçesi: Ya da Anlamı: Şüpheli Şahıs)
ABD, CNBC
Verdiğim puan: 9.5
Tavsiye evet:

Konusu:  Harold Finch (Michael Emerson) gizemli makine üretir. Bu süper bilgisayar sürekli insnaları gözetler. Her gün, her saat. Hükümet, teröristleri ve terör eylemlerini önceden önlemek için sistemi kullanır. Harold sisteme eklediği bir açık ile, "ilgisiz" olarak adlandırılan ulusal güvenliği ilgilendirmeyen kişileri kurtarmak için  John Reese (Jim Caviezel) ile çalışır. Daha sonra aralarına Root (Amy Acker) ve Shaw (Sarah Shahi) ve iki polis katılır. İlk sezonlarda film HR adındaki gizli polis teşkilatını dağıtmala geçerken son sezonlar Makine üzerine geçer. Makine'nin peşinde olan bir grup makineyi kapatmak ister. Hükümet ve siyasi olaylar gelişir. Ayrıca Makine kapatılıp yerine eş değeri olan Samaritan açılır. Samaritan Çin mafyasının elindedir. Harold ve ekibi ulusal tehdit unsurudur ve arananlar listesindedir.


Prison Break: (Türkçesi: Ya da anlamı: Hapisten Kaçış; Star TV'deki adı: Büyük Kaçış)
ABD, Fox yapımı
Verdiğim puan: 9.5
Tavsiye: Evet

Konusu: Film 4 sezondan oluşuyor. Hiç bir suçu yokken idama mahkum edilen Licoln, kardeşi Michael tarafından hapisten kurtarılmak (kaçırılmak) istenir. Bir banka soygunu yapmaya çalışır ve yakalanır. Kardeşi ile aynı hapishaneye (Fox River) gönderilir. Vücuduna yaptırdığı (bütün vücudunu kaplayan) dövmeler aslında kaçış planıdır. O plana uygun olarak kaçacaktır. Filmin içerisine politik olaylar. Başkan yardımcısına suikast, senato üyelerinin suça bulaşması ve suikat suçunun Lincoln'un üzerine yıkılması aslında filmin ana temasıdır. Hapisten kaçarlar peşlerine Ajan Alex Mahone düşer. Ayrıca hapishaneden bir gardiyan Brad de peşlerindedir. Fakat Panama'da tekrar hapise düşerler hiç bir kuralın ve yönetimin bulunmadığı bu hapishanede güçlü olan yaşar. Sona'dan kaçtıktan sonra film son sezonda da büyük bir hareketlilikler devam eder.

Orphan Black: (Türkçesi: Yetim ya da Siyah Yetim)
ABD-BBC America
Verdiğim Puan:7.5
Tavsiyem: Evet

Konusu: Sarah Manning, metro istasyonunda intihar eden bir kadın görür. Kadın kendisine birebir benzemektedir. Kadının kimliğini alarak intihar eden kadının kimliğine bürünür. Amacı kadının bankadaki mal varlığını alıp kaçmaktır. Fakat işle istediği gibi gelişmez bir polis olan ölen kadın Elizabeth kendisinin bir kolunudur. Daha kendi gibi pekçok klonu olduğunu öğrenir. 80'li yıllardaki biyolojik deneylerin ürünüdürler. Ve kendilerini kolonlayan şirket ile Sarah arasında bir kaçış ve mücadele başlar. Şirket kolonları kontrol etmek patentlerini eline almak ister. Kolonların gen haritasını yitiren şirket bu bilgiye takrar erişebilmek ve Sarah'ı etkisiz hale getirmekiçin çabalar. Sarah (Tatiana Maslany) üvey kardeşi Felix Dawkins (Jordon Gavaris) ile şirkete karşı mücadele eder bir de klonları ile...

Fringe: (Türkçesi: Sınır)
ABD, Fox,  J.J. Abrams filmi
Verdiğim puan: 8
Tavsiye: Evet

Konusu: Her şey Dr. Walter Bishop'ın hasta oğlu Peter'ı iyileştirme çabaları ile başlangıcını yapar. Walter, paralel bir evrendeki oğlunun kopyasını kaçırarak kendi evrenine getirir. Paralele evrendeki (Walternatif) Walter orada devlet başkanıdır. Ayrıca FBI ajanı olan ve çocukken Walter'ın üzerinde biyolojik deney yaptığı çocuklardan biri olan Olivya Dunham ile Peter ve Walter'ın yolları anlaşılamayan sıradışı olayların ortaya çıkması ile birleşir. Walter'ı hapishaneden çıkarırlar. Daha sonraları "Gözcüler" ve gizemli icatlar ve olaylar devam eder. Gözcüler zamanda yolculuk yaparak insnalığı köleleştirmek peşindedirler. Daha sonra diğer paralel evren ile ve oradaki kopya insnalarla anlaşma yapılır. Evrenler artık yok olmaktan kurtulur. Son sezonda ise Gözcü tehlikesi ve dünyayı ele geçiren gözcülerden kurtulma üzerine geçer. Bu arada bol bol zaman yolculuğu, zaman çizgisi değişimi yaparlar.

Breaking Bad:
ABD, Emmy ödüllü
Verdiğim puan: 9,5
Tavsiye: Evet

Konusu: 5 sezonluk yaz dizisi. Bölüm sayısı 10-13 arası değişiyor. Walter White (Bryan Cranston), kimya öğretmenidir. Ekonomik durumu çok kötüdür. Ayrıca kanserdir. Daha sonraları yolları Jesse Pinkman (Aaron Paul) ile kesişir. Sağlık durumu ve ailesini korumak için "namuslu ve suç işlememiş" bir insan olarak kararını verir ve Pinkman ile birlikte sentetik uyuşturucu (metamfetamin) işine girerler ve tabii ki bacanağı da narkotik polisidir. Her zaman bacanağı Hank Schrader (Dean Norris) ensesinde hisseder . Yaptığı uyuşturucu ile nam salan Walter, Heisenberg takma adı ile uyuşturucu baronlarının arasında aslında yeni bir yaşam mücadelesi başlatır. Ölümlerin, dramın, maftya çatışmasının olduğu fevkalede bir dizi.

Mustafa Sönmez ©
Bu yayın orijinaldir. Kopyalanamaz. Dijital olarak telif hakları ile korunmaktadır.

Bencil olmayın! Sosyal medyada paylaşıp, yorum yapmayı unutmayın.

En İyi Yabancı Dizi Filmler ve Konuları- İzlediklerim (Sen de İzle) En İyi Yabancı Dizi Filmler ve Konuları- İzlediklerim (Sen de İzle) Reviewed by SNMZ on Temmuz 14, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Gmail hesabın ile yorum yazabilirsin. Yorumlama biçinden "Google"ı seç. Ayrıca saçma sapan reklam bağlantıları atmayın, "kabak tadı verdiniz" :) Bunun dışında sansürsüz her yorumu yayınlarım. Tabii ki yazarken vereceğim cevabı da düşün Hahahaasdfgh

Blogger tarafından desteklenmektedir.